Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

zeytinyağının faydaları

Zeytinyağının Faydaları

Dünyada işlenmeden tüketilen tek bitkisel yağ olan zeytinyağının faydaları; metabolizmayı hızlandırması, kalbe faydaları, cilt dostu olması, saçlara iyi gelmesi, sindirim sistemine yararları, karaciğeri temizlemesi vb. kısaca sayılabilir. Çok yönlülüğü ve sağlık yararları ile bilinen Naturel Sızma Ayvalık Zeytinyağı, mutfağınızda bulundurmak için mükemmel bir gıdadır. Bu nedenle Sızma Zeytinyağının faydaları konusunu ele aldık

Ayrıca, sağlıksal bileşenleri açısından kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bazı araştırmalar kalp hastalığına karşı koruyabileceğini, kanserle savaşabileceğini ve iltihabı hafifletebileceğini ispatlamıştır.

Bu yazımızda, Naturel Sızma Ayvalık Zeytinyağı’ nın faydalarını, diğer bitkisel yağlara karşı olan tüm avantajlarını açıklayacağız.

Zeytinyağı nedir ve nasıl elde edilir?

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyveleri olan zeytinlerden elde edilen bir meyve suyudur.

Üretim süreci basittir ancak çok hassas bir prosedürdür. Zeytinler yağlarını çıkarmak için hasat edilir ve daha sonra geciktirilmeden sıkım işlemi gerçekleştirilir. Tabiki bu süreç oldukça dikkatle takip edilmelidir ve oldukça fazla detay içermektedir.

Besin içeriklerine ve geçirdikleri işlem miktarına göre çeşitli zeytinyağı çeşitleri vardır.

Üç ana zeytinyağı sınıfı şunlardır.

 1. Rafine Zeytinyağları
 2. Naturel Birinci Zeytinyağları
 3. Naturel Sızma Zeytinyağları

Naturel Zeytinyağları sadece mekanik işlemlerden geçen çeşittir ve genellikle en sağlıklı zeytinyağı türü olarak kabul edilir. Saflık, tat ve koku gibi belirli duyusal özellikler barındırmak zorundadır.

Eşsiz lezzet ve aromasına ek olarak, Naturel Sızma Zeytinyağı, hastalıklarla mücadele eden antioksidanlar bakımından zengindir ve çok çeşitli potansiyel sağlık yararları bulunmaktadır.

Besin Bileşimi; Naturel Sızma Zeytinyağı

Naturel Sızma Zeytinyağı, E ve K vitaminleri ile birlikte kalp ve damarlar için sağlıklı bileşenler içerir.

Bir çorba kaşığı (yaklaşık 14 gr) zeytinyağı aşağıdaki besinleri içerir

 1. Kalori: 119
 2. Doymuş yağ: Toplam kalorinin % 14’ü
 3. Tekli doymamış yağ: Toplam kalorinin % 73’ü (çoğunlukla oleik asit)
 4. Çoklu doymamış yağ: Toplam kalorinin % 11’i
 5. E vitamini: Günlük İhtiyacın % 13’ü
 6. K vitamini: Günlük İhtiyacın % 7’si

Naturel Sızma Zeytinyağı, enfeksiyonlar ve kronik hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan bileşikler olan antioksidan kaynağıdır.

Yağın ana antioksidanları arasında anti-enflamatuar oleocanthal ve LDL (kötü) kolesterolü oksidasyondan koruyan bir madde olan oleuropein bulunur.

Onu bu kadar sağlıklı yapan nedir?

Etkileyici antioksidan içeriğine ek olarak, Naturel Sızma Zeytinyağı, çeşitli faydaları ile bir tür sağlıklı yağ olan tekli doymamış yağ asitleri ile yüklüdür.

Özellikle, araştırmalar tekli doymamış yağ asitlerinin kalp sağlığına fayda sağlayabileceğini ve hatta kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

 Naturel Sızma Zeytinyağı, ayrıca E ve K vitaminleri açısından zengindir. E vitamini,  antioksidan olarak ikiye katlanan temel bir besindir, K vitamini ise kemik sağlığında, kanın pıhtılaşmasında, kalp sağlığında ve daha fazlasında önemli bir rol oynar.

Naturel Sızma Zeytinyağı anti-enflamatuar maddeler içerir

Kronik inflamasyonun, kalp hastalığı, kanser, metabolik sendrom, tip 2 diyabet ve artrit dahil olmak üzere birçok hastalığın önde gelen itici güçleri arasında olduğuna inanılmaktadır.

Zeytinyağında en belirgin yağ asidi olan oleik asidin, C-reaktif protein (CRP) gibi enflamatuar belirteçleri azalttığı belirlenmiştir.

İlginç bir şekilde, birkaç çalışma, düzenli zeytinyağı tüketiminin, CRP ve interlökin-6  dahil olmak üzere belirli inflamasyon belirteçlerinin daha düşük seviyelerine bağlı olabileceğini bulmuştur.

Naturel Sızma Zeytinyağı ve kalp hastalığı

Kalp hastalığı ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklar, dünyadaki en yaygın ölüm nedenleri arasındadır.

Ancak birçok gözlemsel çalışma, bu hastalıklardan kaynaklanan ölümün, özellikle zeytinyağının insanların diyetlerinin önemli bir parçası olduğu Akdeniz ülkelerinde düşük olduğunu göstermektedir.

Akdeniz diyeti üzerine yapılan çalışmalar sürekli olarak gelişmiş kalp sağlığı ile ilişkili olduğunu ve kalp hastalığı ve felç önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Naturel Sızma Zeytinyağı, sayısız mekanizma ile kalp hastalığına karşı korur:

 1. Enflamasyonu azaltır.
 2. LDL (kötü) kolesterolün oksidasyonunu azaltır.
 3. Kan damarı sağlığını iyileştirir.
 4. Kanın pıhtılaşmasını yönetmeye yardımcı olur.
 5. Kan basıncını düşürür.

Zeytinyağı ile ilişkili sağlığı teşvik edici özelliklerin çokluğu göz önüne alındığında, birçok çalışmanın artan tüketimin daha düşük kalp hastalığı ve felç riski ile bağlantılı olabileceğini göstermesi şaşırtıcı değildir

Narurel Sızma Zeytinyağının diğer Faydaları

Zeytinyağı çoğunlukla kalp sağlığı üzerindeki etkileri için çalışılmasına rağmen, tüketimi bir dizi başka sağlık yararı ile de ilişkilendirilmiştir.

Zeytinyağı ve kanser

Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanların, zeytinyağı da dahil olmak üzere anti-enflamatuar bileşenlerin tüketiminden kaynaklanabilecek oldukça düşük bir kanser riskinde olduklarını göstermiştir.

Kanserin büyümesine potansiyel olarak etkide bulunan ve serbest radikaller adı verilen zararlı moleküller, Naturel Sızma Zeytinyağı’ nda doğal olarak bulunan antioksidanlar tarafından minimize edilir.

Özellikle oleik asit, oksidasyona karşı da oldukça dirençlidir ve bazı çalışmalarda kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını yavaşlattığı görülmüştür.

2011 yılında yapılan bir araştırmada, düzenli zeytinyağı tüketimi, meme kanseri veya sindirim sistemi kanseri geliştirme riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir.

Zeytinyağı ve Alzheimer hastalığı

Alzheimer hastalığı, dünyanın en yaygın nöro dejeneratif hastalığıdır ve demansın önde gelen bir nedenidir.

Alzheimer hastalığının bir özelliği, beyindeki belirli nöronlarda beta-amiloid plakları olarak bilinen proteinlerin birikmesidir.

Yapılan araştırmalar, tipik olarak zeytinyağı bakımından zengin olan Akdeniz diyetinin, demans ve bilişsel bozulma riskinin azalmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

zeytinyağın faydaları
zeytinyağın faydaları

Zeytinyağı ile yemek pişirilir mi? Zeytinyağının Faydaları

Pişirme sırasında, yağ asitleri oksitlenebilir, yani oksijenle reaksiyona girerler ve hasar görürler.

Bu nedenle, çift bağı olmayan doymuş yağlar yüksek ısıya karşı dayanıklıdır. Bu arada, birçok çift bağı olan çoklu doymamış yağlar daha hassastır ve zarar görebilir.

Zeytinyağı, çoğunlukla sadece bir çift bağı olan tekli doymamış yağ asitleri içerir. Bu nedenle, zeytinyağı ısıya karşı oldukça dayanıklıdır.

2017 yılında yapılan bir diğer araştırma, zeytinyağının  180-190 ° C arasındaki sıcaklıklarda kızartma gıdaları için diğer bitkisel yağlara göre çok daha dayanıklı olduğunu ispatlamıştır.

Naturel Sızma Soğuk Sıkım Ayvalık Zeytinyağı satın almak için tıklayın.

Faydaları oldukça fazla olan Zeytin yaprağı çayı satın almak için tıklayın.

Saygılarımızla

Lovida Aile Tarım İşletmesi Ayvalık

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
5 based on 5 votes
Brand Name
Lovida Ayvalık
Product Name
Zeytinyağının Faydaları
Price
TRY 115
Product Availability
Available in Stock

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir