Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır? Kırma ve Çizik Yeşil Zeytin

Yeşil zeytin nasıl yapılır

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere yeşil zeytin nasıl yapılır bunu anlatmaya çalışacağız. Evde yeşil taş kırma yada yeşil çizik zeytin yapmak isteyenlere Lovida’ nın muhteşem yeşil zeytinlerinin tarifini keyifle vermek istedik.

Önce Taş Kırma Yeşil Zeytin tarifi ile başlayalım…

yeşil zeytin nasıl yapılır
yeşil zeytin nasıl yapılır

Taş Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır (Ev Tipi Geleneksel)

Klasik bir yöntem olan taş kırma yeşil zeytin yapımı için zeytin seçimi oldukça önemlidir. Zeytinler yeşilden sarıya dönme zamanının hemen başlangıcında toplanmış olmalıdır. Yeşil zeytinlerin lezzeti ve yumuşamaların önüne geçilmesi için bu oldukça önemlidir.

Yeşil zeytinler öncelikle temiz suyla yıkanmalıdır. İçerisindeki yaprak dal vs. kalıntılar ayıklandıktan sonra, ister bir taş yardımıyla isterseniz piyasada satılan basit kırma aparatları ile zeytinler tek tek kırılır. Bu kırma işlemi sırasında oldukça fazla yağ fışkıracağından dikkatli olun yoksa her yer zeytinyağı lekeleri ile kaplanabilir. Bunu önlemek için isterseniz zeytinleri (taş ile kırarken) kullanmadığınız bir bezin arasında kırabilirsiniz.

Bu arada dikkatli olun, zeytinlerin canına okumadan yani çekirdeği parçalamadan sadece çatlatmanız yeterli. Tüm zeytinler çatlatıldıktan sonra pet şişelere veya kavanozlara doldurulur. Üzerine çeşme suyu tüm zeytinleri kaplayacak şekilde boşaltılır. Zeytinlerden çıkan yağ suyun üzerine çıkıp onları korumakla meşgul olurken, size sadece beklemek kalır. Bu arada her yerde anlatılanın aksine zırt pırt suyu değiştirilmez zeytinlerin. Sürekli suları değiştirilen zeytinler çabuk bozulur, aklınızda bulunsun. Bizim buralarda, zeytinleri acı suyunda bırak bir sene bozulmaz derler…

Sizin yapacağınız şey 30 gün sonra arada bir tatlarına bakmak ve arada bir kapaklarını açıp havalarını almak. 30 gün sonra acılıkları azalmış zeytinleri (hepsini değil yiyebileceğiniz kadarını) suyunu bir kaç kez değiştirip iyice tatlandırabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra 2 yöntem var;

1- DOĞAL VE HAFİF ACI LEZZET SEVERLER İÇİN

Sadece suyu değiştirilmiş yeşil zeytinler, direkt olarak bir tabağa alınır. Üzerine sadece zeytinyağı ve tuz eklenerek kahvaltıda çerez gibi tüketilir.

Bizim buralarda (Ayvalık) tüm evlerde taş kırma zeytinler sadece bu şekilde yapılır ve tüketilir. Çünkü biz zeytini biraz Acı Severiz…

2- TUZLU VE LİMONLU SUDA TATLANDIRMA

1.Yöntemde anlattığımız şekilde acıları çıkartılmış zeytinlere ek olarak, zeytinler %7 lik tuz ve %1,5 luk limon tuzu salamura suyunda bekletilerek tatlanmaları sağlanır. Bu salamura suyu onların nihai suyudur. Bir daha değiştirmek gerekmez. Sonra buradan her sabah tüketeceğiniz kadarını alıp kahvaltılarınızda kullanabilirsiniz. Üzerine dilerseniz kekik, tuz, zeytinyağı ve acı pul biber ekleyebilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki taş kırma zeytinler dayanımları çok uzun olamayan zeytinlerdir. Bu nedenle fazla yapmamaya dikkat edin ya da hızlıca tüketin…

Çizik Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır

Çizik Yeşil zeytin yapımında başlangıç işlemleri yukarıdaki gibidir. Yani zeytin seçimi, hasarlı çürük zeytinlerin ayrılması, yıkama ve ayıklama burada da uygulanır. Yeşil zeytinler daha sonra, ister bir bıçak yardımıyla ister basit çizme aletleriyle 3 kesik olacak şekilde çekirdeğe kadar çizilir. Pet şişe veya kavanozda musluk suyu ile doldurularak bekletilir. Her gün suyu tazelenir. Bu şekilde acısı atılır. 10-15 gün sonra acıları çıkan zeytinlere yukarıda verdiğimiz oranda salamura suyu verilerek zeytinler nihai sularında serin bir yerde bekletilir. İstenildiğinde buradan alınarak tüketilir.

yeşil zeytin nasıl yapılır
yeşil zeytin nasıl yapılır

Afiyet Olsun…

Lovida Aile Tarım İşletmesi Ayvalık

Summary
recipe image
Recipe Name
Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır
Author Name
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating
51star1star1star1star1star Based on 4 Review(s)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir