Zeytinyağı Tadım Testi Nasıl Yapılır?

zeytinyağı tadım bardağı

Zeytinyağı Tadım Testi Nasıl Yapılır?

İyi bir Sızma Zeytinyağı seçerken doğru karar verebilmenin en iyi yolu ona tadım zeytinyağı tadım testi uygulamaktır. Zeytinyağı alırken sadece bilinen markalara ve kapalı ambalajlara güvenmek sizi yanıltabilir. İyi bir zeytinyağı alırken mutlaka tadına bakmalı ve buna göre karar vermelisiniz.

Aslında zeytinyağı tadım uzmanlığı, eğitim gerektirir ve uzun yıllar boyunca tecrübelerle pekiştirilir. Burada amacımız profesyonel zeytinyağı tadım uzmanı yetiştirmek değil, sizlere sadece iyi zeytinyağı ile  kötü zeytinyağı arasındaki farkı anlayabileceğiniz bir ön bilgi vermek.

Şimdi profesyonel tadım uzmanlarının zeytinyağı tadım testini nasıl yaptığını öğrenelim…

Zeytinyağı Tadım Eğitimi 

Zeytinyağı tadım testi uzmanlar tarafından aşağıda görülen mavi renkli yukarı doğru daralan ve üzeri cam kapaklı bardaklarla yapılmaktadır. Ancak siz bu bardaklar yerine çok derin olmayan küçük bir bardakla da bu testi yapabilirsiniz.

zeytinyağı tadım bardağı
zeytinyağı tadım bardağı

Şimdi Zeytinyağı Tadımına başlayalım

  • Bir miktar zeytinyağını bardağa dökünüz. Ama çok fazla olmasın 😉  Sadece iki-üç çorba kaşığı kadar.
  • Bir elinizle bardağı alt tarafından kavrayın biraz ısınmasını sağlayın. Diğer elinizle de bardağın ağzını kapatın. ( Bu işlem bardağı ve dolayısıyla zetinyağını ısıtmanızı sağlarken içerisindeki aromaların ve fenolik bileşenlerin harekete geçmesini sağlar ve duyularınızı harekete geçirir)
  • 1 dakika kadar bekledikten sonra burnunuzu bardağa iyice yaklaştırıp derin bir nefes alın.
  • Kokladığınızda size taze zeytin, çim, enginar, salatalık, badem vs. gibi kokular gelmelidir. Sonuçta ne kokusu aldığınızı tanımlamak zorunda değilsiniz. Ama önemli olan taze bir kokuyu mutlaka almalısınız.
  • Bu kokular arasında sirke, çamur, küf, boya vb. kötü kokular alıyorsanız. Tadına bile bakmanıza gerek yok. Bu zeytinyağı bozulmuş bir zeytinyağıdır.
  • Taze kokular aldığınız  zeytinyağından ağzınıza bir miktar alın. Yutmadan önce ağzınızın içerisinde çevirerek gezdirin, sonra dişlerinizin arasından havayı hızla çekerek zeytinyağının boğazınızdan içeri gitmesini sağlayın.
  •  Dilinizde bir acılık hissetmelisiniz, bu acılık iyi bir sızma zeytinyağında olması gereken olumlu bir özelliktir. Havayı içeri çektiğinizde ise genzinizde bir yakıcılık alırsanız bu da iyi bir özelliktir. Zeytinyağında olmasını istediğimiz bir başka özellikte yakıcılıktır. Ancak bu yakıcılık asla mideye doğru inen bir yakıcılık olmamalıdır.

Saygılarımızla

Lovida Aile Tarım İşletmesi

Summary
Zeytinyağı Tadım Testi
Article Name
Zeytinyağı Tadım Testi
Description
Zeytinyağı alırken mutlaka tadına bakmalısınız. Tadına bakarken bilmeniz gerekenler basit anlatımla bu blog yazımızda.
Author
Publisher Name
Lovida Ayvalık
Publisher Logo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir