Kostiksiz Doğal Sabun (Küllü Su Sabunu) Nedir?

kostiksiz doğal sabun

Kostiksiz Sabun (Küllü Su Sabunu) Nedir?

Kostiksiz sabun, Sodyum Hidroksit (Kostik) ile yağların doğru miktarlarda kullanılması ile kimyasal reaksiyona girmesi ve reaksiyon sonucu yağ ve kostiğin tamamen yok olarak oluşturduğu bir tuzdur. Yani kostik kullanmadan sabun yapılamaz.      
 
Pazarlama stratejilerinden yeni bir tanesi ile daha karşı karşıyayız. Kostiksiz Doğal Sabun ! Zeytin Sütü ! Gezen tavuk yumurtası ! Eşek Sütlü Sabun !  :)… gibi yeni kelimelerle insanların cebindeki paraya göz dikmiş bazı sivri ticari zekaların ürünü tüm bunlar. Doğal bir şeyler bulma çabasındaki insanlar da maalesef araştırma yapmadan tüm bu yalan dolu kelime oyunlarına kanıyorlar. Bir sürü para harcayıp kandırılıyorlar…
Gelelim konumuza;

Küllü Su Sabunu Doğal Sabun mudur, yada diğer bir anlatımla kostiksiz sabun mudur?

Bunun için sabunun yapılışı yani sabunlaşmanın kimyasal oluşumuna bir bakalım. Sabunlaşma denilen şey, bir asitle (yani yağ asidi) bir bazın (kostik-alkali) kimyasal reaksiyonu sonucu ortaya çıkan bir tuzdur. Kullanılan Kostik NaOH (Sodyum Hidroksit) veya KOH (Potasyum Hidroksit) ‘tir. Sonuç olarak, bütün sabunlar bu formül kullanılarak üretilir.
 

Peki Küllü Su nedir?

 
Sabunu ilk icat eden atalarımız, tercihen meşe ve zeytin gibi ağaçların odunlarının yakılması ile oluşan külü kullanmışlar ve sabun yapmışlardı. Ancak o dönemlerde kimya bilimi olmadığı için kullandıkları küllü suyun aslında Kostik olduğunu bilmiyorlardı tabi. Daha sonraları kimya gelişip laboratuvar ortamında Kostik elde edilmeye başladı. Kullandıkları küllü suyun da aslında Kostik olduğunu sonradan anladılar. Yeni trend olarak insanlara sunulan Doğal Kostiksiz Sabun ( Kül Suyu Sabunu) hikayesi buradan gelmektedir.
 
Sizler burada hangi koşullarda üretildiği belli olmayan küllü sudan üretilmiş ve içinde her şey bulunan Kostikli Sabunu mu yoksa Hijyenik Laboratuvar ortamında ve kontrollü üretilmiş saf Kostikli Sabunu mu tercih etmelisiniz buna karar vermelisiniz.
 

Sabunlaşma Sonucunda Kostik Kalıntısı kalır mı?

 
Sabun yapmak için Kostik kullanmak zorunda olduğumuzu artık öğrendik. Şimdi üretilen sabunlarda Kostik kalıntısı var mıdır, yok mudur sorusuna cevap arayalım şimdide.
Bu sorunun cevabı aslında sabunu yapan kişiye göre değişir dememiz gerekli. Çünkü daha önce anlattığımız gibi, sabunlaşma kimyasal bir reaksiyonun bir sonucudur. Sabun yaparken kullanılan her bir yağın ayrı bir sabunlaşma faktörü vardır. Hangi yağı kullanacaksanız o yağın sabunlaşma faktörüne göre uygun miktarda Kostik kullanmak zorundasınız. Eğer doğru miktarda kostik kullanırsanız yağın ve kostiğin tamamı sabunlaşacağı için geride ne yağ ne de kostik kalacaktır.
 
Sonuç Kostiksiz Sabun :))
Kostiksiz Doğal Sabun yapımının sırrı, sabunu hesap kitapla, kitabına uygun ve işinin ehli insanlarla yapmaktır. Tabiki Saf Zeytinyağı ile yapmaktır.
Kostiksiz Sabun arıyorsanız Lovida %100 Saf Zeytinyağı Sabunlarını tercih edebilirsiniz. 
 

Saygılarımızla

Lovida Aile Tarım İşletmesi

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
5 based on 17 votes
Brand Name
LOVİDA
Product Name
KOSTİKSİZ DOĞAL SABUN
Price
TRY 23
Product Availability
Available in Stock

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir