KANTARON YAĞI FAYDALARI

sarı kantaron yağı faydaları

Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir, Kantaron yağı nasıl yapılır, Nasıl Kullanılır?

Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Latince Hypericum perforatum olarak adlandırılan sarı kantaron otu, halk dilinde mayasıl otu olarak da bilinen yabani bir ottur. Sarı Kantaron otu binlerce yıldır bitkisel tedavilerde kullanılmaktadır. Oldukça güçlü etken maddelere sahip olan sarı kantaron yağı faydaları. Yara iyileştirme etkisi, antiinflamatuvar (iltihap önleyici) etkisi, mikrop önleyici etkisi, sindirim sistemi üzerindeki tamir edici etkisi, depresyonla mücadele etkisi sıralanabilir. Faydaları hakkında daha detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

sarı kantaron yağı faydaları
sarı kantaron yağı faydaları

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron yağı, sarı çiçekli kantaron bitkisinin çiçek olan bölümlerinin yapraklarıyla birlikte kesilmesi ve şeffaf bir kavanozda soğuk sıkım Ayvalık zeytinyağı ile doldurularak 4-6 hafta kadar güneş altında bekletilmesi sonucu elde edilmektedir. Bu işleme maserasyon adı verilmektedir. Bu süre sonunda elde edilen kantaron yağı tülbentten geçirilir ve koyu renkli cam şişelerde kullanıma alınmaktadır.

Kantaron Yağı Faydaları

Sarı Kantaron Yağı oldukça güçlü etken maddelere sahip olduğundan dolayı iyileştirme özellikleri çok kapsamlı ve güçlüdür. Dolayısıyla kantaron yağı kullanımında özellikle dahili kullanımda dikkat edilmesi gerekmektedir. Doktorunuza danışmadan tedavi edici olarak kullanmamanızı öneriyoruz.

Kantron yağının İltihap Giderici Faydaları

Anti inflamatuvar etkisiyle kantaron yağı, mideyi koruduğu ve kolon iltihaplarını önlediği çalışmalarda görülmüştür.

Kantron yağının Yara İyileştirme Etkisi

Yara iyileştirme etkisi, kantaron yağının en bilinen özelliğidir. İltihabi reaksiyonları önlemesi sayesinde yaralarda bakteri ve mikrop gelişimini engeller ve yara iyileşmesini hızlandırır.

Ayrıca yanık tedavisinde oldukça etkilidir. 1. derece yanıklar dahil olmak üzere tüm derece yanıklarda 1. günden itibaren büyük bir hızla iyileşme görülmüştür.

Sezaryen yaraları üzerindeki iyileştirme etkisi, 10 günde belirgin iyileşmeleri işaret etmiştir. Ayrıca kaşıntı ve ağrı hissinde de oldukça fazla azalmalar gözlemlenmiştir.

Sıyrıklar vs gibi yaralanmalarda da çok hızlı bir iyileştirme etkisi bulunmaktadır.

Kantron yağının Sindirim Sistemine Etkisi

Şişkinlik ve mide ülseri tedavisinde oldukça sık kullanılır. Midede bariyer oluşturarak asitlerin etkisini azaltır, hazmı kolaylaştırır.

Gaz krampları, kabızlık için de kullanılabilir.

Kantron yağının Depresyon Üzerindeki Olumlu Etkileri

Sarı kantaron içindeki hiperforin ve flavonoid maddeleri anti depresan etki göstermektedir. Sarı kantaronun antidepresanlar gibi etkili olduğu klinik çalışmalarda gözlemlenmiştir.

Kantron yağının Cilde Faydaları

Yaz aylarında güneş altında kuruyan ciltlerde zeytinyağlı kantaron yağı nemlendirici etki yapmaktadır. Ayrıca güneş yanıklarının etkilerini azaltma gücü oldukça yüksektir.

Nasır ve topuk çatlakları kantaron yağı masajı ile iyileştirilebilir.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Ciltte oluşan yara, sıyrık, yanık veya sezaryen yaralarında, 1 yemek kaşığı kadar kantaron yağını bölgeye sürün ve masajla iyice deriye yedirin.

Sindirim sistemi uygulamalarında ise, günde 2 defa 1 tatlı kaşığı şeklinde ve aç karnına içilmesini öneririz.

Yan Etkileri Nelerdir?

Her bitkisel ilaçta olduğu gibi kantaron yağı da aşırı dozda alınmamalıdır. Aşırı dozda kullanımı fazla yan etkiye sebep olabileceğinden dikkat edilmelidir. Şüpheli bir durum yoksa kullanımında yıkıcı yan etkileri gözlemlenmemiştir. Antidepresan tadavisi alan kişilerin kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Sarı kantaron yağı, kontrollü üretilmiş ekstraktları gibi aynı etkiyi veremeyebilir. Bu nedenle dikkatli kullanılması tavsiye edilmektedir. Doktorunuzdan onay almadan özellikle dahili olarak kullanılmaması gerekmektedir.

Lovida Aile Tarım İşletmesi Ayvalık

Summary
product image
Aggregate Rating
4 based on 5 votes
Brand Name
Lovida
Product Name
Kantaron Yağı
Price
TRY 175
Product Availability
Available in Stock

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir