Filtresiz Zeytinyağı Nedir? Nasıl Elde Edilir ? Faydaları Nelerdir ?

filtresiz zeytinyağı

Filtresiz Zeytinyağı Nedir?

Filtresiz Zeytinyağı konusu bizim önem verdiğimiz konulardan birisidir. Sizlerin bu konuda biraz bilgi sahibi olmanızı istedik. Bu nedenle bu yazımızı hazırladık.

Zeytinyağı sıkıldıktan sonra, stoklama tanklarına alınır. Bu tanklar paslanmaz çelik veya krom tanklardır ve alt tarafları konik bir şekilde üretilmektedir. Bu tanklarda zeytinyağına önce posa çöktürme işlemi uygulanır. Posa; su ve tortu dan oluşan ve zeytinyağının bozulmasına neden olan bir bileşendir. Bu sebeple zeytinyağından kısa sürede uzaklaştırılması gerekmektedir.

Posa çöktürme, ısının kontrol edildiği ortamlarda ve 1 ay içerisinde yapılmalıdır. Bu çöktürme işlemi zeytinyağını posadan temizler ama zeytinyağı içinde bulunan meyve parçacıkları, su ve tortu zeytinyağı için hala tehlike oluşturmaktadır. Herkesin bildiği puslu ve doğal görüntü, parçacıkların zeytinyağı içinde hala bulunduğunu göstermektedir.

Zeytinyağı içerisindeki bu meyve parçacıkları aslında vitamin ve mineral ihtiva etmektedirler ve muhtemelen sağlık açısından da oldukça fazla mineral içerirler, ancak uzun süre zeytinyağı içerisinde kalmaları sorun oluşturmaktadır. Eğer zeytinyağı kısa bir sürede tüketilecekse, filtresiz olarak kullanılması sağlık açısından faydalıdır. Ancak uzun süre ve kötü saklama koşullarında zeytinyağını filtresiz bekletmek zeytinyağının bozulmasını büyük bir oranda hızlandırmaktadır

Bu parçacıklar zeytinyağında;

Yağ Asit derecesinin yükselmesine

Peroksit değerinin artmasına

İçerdiği Antioksidanların özelliklerini kaybetmesine

Kalitesinde önemli kayıplara neden olmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı filtresiz zeytinyağı, zamanla özelliklerinden kaybederek, sağlığa faydalı olması beklenen getirilerini yitirmekte hatta bozulmaya başlayarak kalitesinde de olumsuz yönde kayıplara uğramaktadır. Bütün bunlar göz önüne alınarak şunu net olarak söyleyebiliriz. Zeytinin hasat zamanı ve sıkılması ile tüketilme zamanı arasındaki fark uzadıkça zeytinyağı bozulma riski artar.

Peki Filtresiz Zeytinyağı Ne Zaman Alınır?

Eğer zeytinyağının nasıl üretildiğinden ve nasıl depolandığından emin değilseniz.

Hasat mevsimi olan Ekim-Aralık sezonu (Ayvalık için) kabul edersek filtresiz zeytinyağını en geç Nisan ayı sonuna kadar satın alıp tüketebilirsiniz, ki bu tarihlerde gerçekten taze olduğundan emin olduğunuz bu zeytinyağı sağlığınız açısından birçok faydalı mineral bulundurmaktadır.

Bu tarihten sonra da filtresiz zeytinyağı alabilirsiniz, ancak zeytinyağının doğru üretildiğinden ve doğru depolandığından emin olmanız gerekmekte.

Lovida Aile Tarım İşletmesi Ayvalık

Biz, Lovida Ayvalık olarak posa ve çöktürme işlemlerimizi iklimlendirmeli paslanmaz çelik tanklarda gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla filtrasyona gerek kalmadan (minerallari kaybetmeden) zeytinyağlarımızı berrak bir şekilde tutabiliyoruz. Bu nedenle gönül rahatlığı ile filtresiz zeytinyağı kullanabilirsiniz.  

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
no rating based on 0 votes
Brand Name
Lovida
Product Name
Filtresiz Zeytinyağı
Price
TRY 80
Product Availability
Available in Stock

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.