Filtresiz Zeytinyağı Nedir – Faydaları Nelerdir

filtresiz zeytinyağı

Filtresiz Zeytinyağı Nedir?

Filtresiz Zeytinyağı, zeytin danelerinin sıkılması işlemi ile elde edilen zeytinyağının hiçbir işlemden geçirilmeden olduğu gibi bırakıldığı, bulanık ve mineralleri korunmuş en saf halidir. 

Filtresiz Zeytinyağı konusu bizim önem verdiğimiz konulardan birisidir. Sizlerin bu konuda biraz bilgi sahibi olmanızı istedik. Bu nedenle bu yazımızı hazırladık.

Zeytinyağı sıkıldıktan sonra, stoklama tanklarına alınır. Bu tanklar paslanmaz çelik veya krom tanklardır ve alt tarafları konik bir şekilde üretilmektedir. Bu tanklarda zeytinyağına önce posa çöktürme işlemi uygulanır. Posa; su ve tortu dan oluşan ve zeytinyağının bozulmasına neden olan bir bileşendir. Bu sebeple zeytinyağından kısa sürede uzaklaştırılması gerekmektedir.

Posa çöktürme, ısının kontrol edildiği ortamlarda ve 1 ay içerisinde yapılmalıdır. Bu çöktürme işlemi zeytinyağını posadan temizler ama zeytinyağı içinde bulunan meyve parçacıkları, su ve tortu zeytinyağı için hala tehlike oluşturmaktadır. Herkesin bildiği puslu ve doğal görüntü, parçacıkların zeytinyağı içinde hala bulunduğunu göstermektedir.

Zeytinyağı içerisindeki bu meyve parçacıkları aslında vitamin ve mineral ihtiva etmektedirler. Muhtemelen sağlık açısından da oldukça fazla mineral içeren bu parçacıklar uzun süre ve kötü saklama koşullarında zeytinyağı içerisinde kalırsa sorun oluşturmaktadır.

Eğer zeytinyağı kısa bir sürede tüketilecekse, filtresiz olarak kullanılması sağlık açısından faydalıdır. Ancak uzun süre ve kötü saklama koşullarında zeytinyağını filtresiz bekletmek zeytinyağının bozulmasını büyük bir oranda hızlandırmaktadır.

Bu parçacıklar zeytinyağında;

Yağ Asit derecesinin yükselmesine

Peroksit değerinin artmasına

İçerdiği Antioksidanların özelliklerini kaybetmesine

Kalitesinde önemli kayıplara neden olmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı zeytinyağı, zamanla özelliklerinden kaybederek, sağlığa faydalı olması beklenen getirilerini yitirmekte hatta bozulmaya başlayarak kalitesinde de olumsuz yönde kayıplara uğramaktadır. Bütün bunlar göz önüne alınarak şunu net olarak söyleyebiliriz. Zeytinin hasat zamanı ve sıkılması ile tüketilme zamanı arasındaki fark uzadıkça zeytinyağı bozulma riski artar.

Peki Filtresiz Zeytinyağı Ne Zaman Alınır?

Eğer zeytinyağının nasıl üretildiğinden ve nasıl depolandığından emin değilseniz.

Hasat mevsimi olan Ekim-Aralık sezonu (Ayvalık için) kabul edersek filtresiz zeytinyağını en geç Mart ayı sonuna kadar (yeni hasat zeytinyağları için) satın alıp tüketebilirsiniz, ki bu tarihlerde gerçekten taze olduğundan emin olduğunuz bu zeytinyağı sağlığınız açısından birçok faydalı mineral bulundurmaktadır.

Bu tarihten sonra da filtresiz zeytinyağı alabilirsiniz, ancak zeytinyağının doğru üretildiğinden ve doğru depolandığından emin olmanız gerekmekte.

Lovida Aile Tarım İşletmesi Ayvalık

Biz, Lovida Ayvalık olarak posa ve çöktürme işlemlerimizi iklimlendirmeli paslanmaz çelik tanklarda gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla filtrasyona gerek kalmadan (minerallari kaybetmeden) zeytinyağlarımızı berrak bir şekilde tutabiliyoruz. Ayvalık mağazamızda yada depomuzda paketlenmiş ürün bekletmiyoruz. Sadece siparişe göre dolum yapıyoruz. Bunun anlamı, zeytinyağlarımızın bozulma ihtimalini ortadan kaldırıyoruz. Bu nedenle dilediğiniz zaman ve gönül rahatlığı ile Lovida filtresiz zeytinyağı kullanabilirsiniz.  

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
5 based on 6 votes
Brand Name
Lovida
Product Name
Filtresiz Zeytinyağı
Price
TRY 115
Product Availability
Available in Stock

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir