ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI VE FAYDALARI

zeytin yaprağı çayı

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları

Zeytin yaprağı çayı faydaları son dönemde fark edilmeye başlanmış ve hızla yaygınlaşmıştır. Faydalarından en belirgin olanları; bağışıklığı güçlendirmesi, hücre yenilenmesine faydaları, sindirim sistemini rahatlatması sayılabilir.

Zeytin yaprağı çayı, binlerce yıldır Akdeniz’de tüketir ve zeytin ağacının (olea europea) yaprağından elde edilir. Bu çay, boyları 4cm ile 10cm arasında değişebilen gölgede kurutulmuş zeytin yapraklarından yapılır. Bu yapraklar uzun yeşil gümüşi yapraklardır. 
 

zeytin yaprağı çayı
zeytin yaprağı çayı

Zeytin yaprağında bulunan aktif bileşikler, diğer güçlü antioksidanlarla birlikte hidroksitirosol, oleuropein ve tirozoldür. Zeytin yaprağı çayında bulunan yüksek miktarda antioksidan, vücudun hastalıklara ve erken yaşlanmaya karşı etkili bir şekilde savaşmasında etkilidir.

Oleuropein aslında doğal bir pestisittir. Bakteriyel hasarla savaşabilir. Oleuropeinin insan vücudunu bakteri, virüs ve mantarların neden olduğu enfeksiyonlardan da koruyabildiği ispatlanmıştır.

Zeytin yaprağı çayının bir diğer bileşeni olan hidroksitirosolün , bugüne kadar doğada bulunan en güçlü antioksidanlardan biridir. Bu bileşen, yeşil çayda bulunan antioksidanların değerinden on kat daha güçlüdür. Hidroksitirosol, antioksidan özelliklere sahip bir tür fenolik fito kimyasaldır ve zeytin ağacında bulunan doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Oksijen radikali emme kapasitesi değeri, bitkilerde bulunan en yüksek değerlerden biridir. Zeytin yaprağında, yüksek kaliteli, taze sızma zeytinyağında ve doğal olarak kürlenmiş sofralık zeytinlerde bol miktarda bulunur.

Bir başka oldukça güçlü ve etkili antioksidan tirosol , vücut hücrelerinin oksidasyonun neden olduğu yaralanmalardan korunmasına yardımcı olur.

Zeytin yaprağı çayı ve/veya zeytin yaprağı özünden elde edebileceğiniz bazı sağlık yararları şunlardır:

 • Anti-viral ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir.
 • Mantar önleyici özelliklere sahiptir (yani üreme sürecini durdurarak patojenlerin doğal katilidir)
 • Kolesterolü düşürür (Zeytin yaprağının düşük yoğunluklu lipoproteinleri (LDL) veya kötü kolesterolü azalttığı gösterilmiştir)
 • Antiinflamatuar özelliklere sahiptir
 • Kan basıncını düşürmede yardımcı olur
 • Damarları gevşeterek kan akışını artırmaya yardımcı olur.
 • Güçlü bir bağışıklık sistemini korur ve geliştirir
 • Kan şekeri seviyesini azaltır
 • Erken yaşlanmayı önler
 • Kronik yorgunluğu tedavi ederek enerji seviyelerini artırır.
 • Ruh halinizi yükseltir.
 • Alerjilerin tedavisine yardımcı olur
 • Kas spazmlarını önlemeye yardımcı olur.
 • Zeytin yaprağından yapılan çay, maya enfeksiyonlarına ve uçuk gibi viral enfeksiyonlara karşı savaşır.
 • Bazı araştırmalar, antioksidanların karaciğer, meme ve prostat kanseri gibi tümörleri ve kanserleri tedavi etmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. 

Zeytin Yaprağı Çayı Yan Etkileri:

Tansiyonu düşürme yeteneği inanılmazdır. Bu nedenle, zeytin yaprağı çayı önlem alınmadan içilmemelidir. Kan basıncını ve kandaki glikoz seviyelerini düşürme kabiliyeti nedeniyle, bu çay, düşük tansiyon ve glikoz seviyelerine sahip olanlar için oldukça tehdit edicidir.
Kan basıncını ve glikoz seviyelerini düşürmek için ilaçlarla etkileşimin tehlikeli olabileceğini unutmayın.  
Dikkatli olun ve doktorunuza danışın, tansiyonunuzu izleyin ve her zaman ihtiyaçlarınıza ve koşullarınıza uygun doğru çayı seçin.
Şeker hastalığınız varsa, doktorunuzun günlük diyetinizle bu bitki çayını onayladığından emin olun.

Tadım Profili:

Zeytin Yaprağı Çayı çok özel ve hoş bir tada sahiptir ve diğer çaylardan çok farklıdır.
Tadı çok hafif veya zayıf bir yeşil çaya benzer, ancak çok hoş ve belirgin bir tada sahiptir. Damakta hafif bir acılık hissettirir. Bu esas olarak oleuropein ve hidroksitirosol bileşenlerinden kaynaklanmaktadır. Çay üç dakika veya daha uzun bir süre demlenirse renk koyulaşır, aroma daha belirgin hale gelir ve acılık daha yoğun hale gelir.

Zeytin yaprağında bol miktarda iyileştirici kimyasal vardır ve bunlar suda kolay çözünürler.

Demleme ne kadar güçlü olursa (yaprakları daha uzun süre demlemek), daha yüksek tıbbi değerler içereceğini de belirtmekte fayda var.

Zeytin Yaprağı vs Yeşil Çay:

Zeytin Yaprağı Çayı, Yeşil Çay’a ideal bir alternatiftir – çünkü tamamen kafeinsizdir ! Kafeinin zararlı etkileri olmadan bir enerji artışı alabilirsiniz. Zeytin yaprağının ayrıca  yeşil çayın antioksidan kapasitesinin iki katı ve C vitamini içeriğinin dört katı olduğu gösterilmiştir .

Zeytin Yaprağı Çay Tüketim Düzeyleri:

Birçok bitkisel ilaçta olduğu gibi, günde tüketilen miktar, onu bir sağlık içeceği olarak mı yoksa vücudunuza ciddi bir enfeksiyon veya hastalıkla başa çıkmasına yardımcı olmak için mi içtiğinize bağlı olacaktır.

Genel sağlık amaçlı tüketimlerde; Zeytin yapraklarını 3-5 dakika demleyin ve orta demde günde 1-3 bardak tüketin.
Yüksek düzeyde stresli, hastalıkla uğraşan zayıflamış veya aşırı çalışan bir bağışıklık sistemine destek olmak için; Zeytin yapraklarını 5-15 dakika demleyin ve daha acımsı demde günde 2-5 bardak tüketin.

Mükemmel Bir Fincan Zeytin Yaprağı Çayı Yapımı:

Kaliteli bir temiz su ile başlamak önemlidir. İstenilen miktarda suyu kaynatın ve yanmasını önlemek için yaprakların üzerine dökmeden önce biraz soğumasını bekleyin. Bu tada yardımcı olur ve fitokimyasalların zarar görmesini önler. Dilerseniz çayınızı aşağıdaki bitkilerden herhangi biriyle de tatlandırabilirsiniz:

Bal, Limon, Süt, Tarçın, Gül Yaprakları, Nane veya Lavanta Çiçekleri.

Zeytin Yaprağı Buzlu Çay:

Demlediğiniz çayın soğumasını bekleyin. Buzdolabında 2 güne kadar ferahlatıcı sağlıklı bir içecek olarak tadını çıkarın.

Zeytin Yaprağı Çayı muhafazası:

Zeytin yaprağı çayınızı ambalajında ​​serin, karanlık ve kuru bir yerde 2 yıla kadar saklayabilirsiniz. Ayrıca tüm Zeytin Yaprağı Çay paketlerimizin doğrudan son kullanma tarihine sahip olduğunu unutmayın.

Mükemmel özelliklere sahip, tamamen doğal Lovida Zeytin Yaprağı Çayı satın almak için bu linki tıklayabilirsiniz.

Lovida Aile Tarım İşletmesi Ayvalık

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
5 based on 7 votes
Brand Name
LOVİDA
Product Name
Zeytin Yaprağı Çayı
Price
TRY 25
Product Availability
Available in Stock

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir