Zeytinyağının Faydaları Nelerdir ?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir ?

(Zeytinyağının faydaları ve sağlıklı yaşamın temeli kabul edilen zeytinyağı hakkındaki bilinmesi gerekenler)

Zeytinyağının faydaları rakipsizdir ve araştırmalar neredeyse her gün daha fazla faydasını ortaya çıkarmaktadır. Aslında, zeytinyağının sağlığımızı ve yaşamlarımızı nasıl iyileştirdiğini yeni anlamaya başlıyoruz.

Akdeniz diyeti; dünyanın en uzun süre yaşayan insanlarının temel beslenme şeklidir. Zeytinyağı da, Akdeniz diyetinin temel taşıdır. Buradan yola çıkarak zeytinyağının insan sağlığı ve uzun ömür ile doğrudan bağlantılı olduğunu çıkarabiliriz.

zeytinyağının faydaları
zeytinyağının faydaları

Zeytinyağının Faydaları sayılamayacak kadar fazla olmakla birlikte, kısaca en temel faydalarına bir göz atalım…

  •  KANSER VE ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağındaki phytonutrient, oleochal, ibuprofenin metabolizmanın iltihaplanmayla savaşma etkisini taklit eder, bu da meme kanseri ve nüks etkisi riskini azaltır. Zeytinyağındaki Skualen ve liganlar, kanser üzerindeki olası etkileri için incelenen diğer yararlı bileşenler arasındadır.

Zeytinyağı’ ndaki Oleocanthal, sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücrelerin yırtılmasına, enzimlerin serbest bırakılmasına ve hücre ölümüne neden olur.

Zeytinyağı, uzun süredir kanser riskini en aza indirdiği düşünülen antioksidanlar ve özellikle E vitamini açısından zengindir. Bitkisel yağlar arasında, zeytinyağı vücutta okside olmayan, tekli doymamış yağda en yüksektir ve oksidasyona neden olan çoklu doymamış yağ oranı düşüktür.

  • KALP HASTALIKLARI VE ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı, LDL-kolesterol ve trigliserit (kötü kolesterol) seviyelerini düşürür. Aynı zamanda, koruyucu bir rol oynayan ve yağ lekelerinin oluşumunu önleyen HDL-(iyi kolesterol) kolesterol seviyelerini değiştirmez ve hatta artırır, böylece düşük yoğunluklu lipoproteinlerin ortadan kaldırılmasını teşvik eder.

Yeni bir araştırma, Akdeniz Diyetinin kalp hastalığı hastaları için ölüm riskini arttıran fazla ilaç kullanımını azalttığını göstermektedir.

Yüksek miktarda sebze, meyve, zeytinyağı, kuruyemiş, tohum, balık ve kümes hayvanlarının tüketilmesine dayanan Akdeniz diyeti, kanser, diyabet, Alzheimer -Parkinson ve Kardiyovasküler hastalıklar gibi çeşitli hastalıklardan insanları korumaktadır.

Son araştırmalar, düzenli zeytinyağı tüketiminin hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  • DİYABET VE ZEYTİNYAĞI

Doymuş yağların düşük, orta karbonhidrat bakımından zengin Zeytinyağından,  meyvelerden, sebzelerden, bakliyatlardan ve liften oluşan bir diyetin şeker hastaları için en etkili beslenme şekli olduğu anlaşılmıştır. Zeytinyağı aynı zamanda, Kan şekeri kontrolünü geliştirirken insülin duyarlılığını arttırırken “kötü” düşük yoğunluklu lipoproteinleri düşürmeye yardımcı olur.

  • OBEZİTE VE ZEYTİNYAĞI

Kalorisi yüksek olmasına rağmen, zeytinyağının obezite düzeylerini azaltmaya yardımcı olduğu ispatlanmıştır.

  • ROMATİZMA VE ZEYTİNYAĞI

Her ne kadar nedenleri tam olarak bilinemese de, son araştırmalar, yüksek düzeyde zeytin yağı içeren diyetlere sahip kişilerin romatizmal artrit geliştirme ihtimalinin daha düşük olduğunu kanıtlamıştır.

  • OSTEOPOROZ VE ZEYTİNYAĞI

Kemik mineralleşmesini arttırdığı için yüksek miktarda zeytinyağı tüketimi tavsiye edilmektedir. Zeytinyağı, Kalsiyum emilimine yardımcı olur ve böylece hastalara yardım etmede ve Osteoporozun başlamasını önlemede önemli bir rol oynar.

  • FELÇ VE ZEYTİNYAĞI

Fransa’da nörolojik olarak yapılan yeni bir araştırmaya göre, günlük zeytinyağı tüketen kişilerin, kendilerini felçten koruyabildikleri ortaya konmuştur. Araştırmacılar, Fransa’da üç şehirden 65 yaşın üzerindeki 7,625 kişinin tıbbi kayıtlarından bilgi topladılar. Katılımcıların hiçbirinde felç öyküsü yoktu. Daha sonra bireyleri zeytinyağı tüketimine göre üç gruba ayırdılar. Katılımcıların çoğu Fransa’nın genelinde olduğu gibi sızma zeytinyağı kullandıklarını belirtti. 5 yıl sonra 148 geri bildirim alındı. Sonuçlar, hem yemek hem de pansuman için zeytinyağı kullanan “yoğun” kullanıcıların, zeytinyağı kullanmayanlara kıyasla% 41 daha düşük felç riski olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar kilo, diyet, fiziksel aktivite ve diğer risk faktörleri dikkate alınarak değerlendirildi.

  • DEPRESYON VE ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağının ve Akdeniz diyetinin çok sayıda sağlık yararı sağladığı yaygın bir bilgidir. Ama ya duygusal sağlık yararları?

 

Navarra Üniversitesi ve Las Palmas de Gran Canaria’daki İspanyol araştırmacılara göre, zeytinyağından zengin bir diyet zihinsel hastalıklardan koruyabilir. Araştırmacılar yakın zamanda, yağlı balık ve bitkisel yağlarda bulunan zeytinyağı ve çoklu doymamış yağ alımının, düşük depresyon riski ile ilişkili olduğunu keşfetmişlerdir. Bulgular, kardiyovasküler hastalık ve depresyonun, kişinin diyetiyle ilgili bazı ortak mekanizmaları paylaşabileceğini ileri sürdü.

  • CİLT KANSERİNİ VE ZEYTİNYAĞI

Yakın zamanda yapılan bir başka araştırma, zeytinyağının bir Akdeniz diyetinin diğer bileşenleriyle birlikte malign melanomun önlenmesine katkıda bulunabileceğini buldu. Araştırmacılar, antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağının, en tehlikeli cilt kanseri türü olan bu kanseri yavaşlatacağını belirtmişlerdir. Güneş kremi kullanımı güneş yanığını önlemenin ve cildi güneşin UVA ve UVB ışınlarının zararlı etkilerinden korumanın en iyi yoludur. Bununla birlikte, zeytinyağı ve diğer Akdeniz diyeti gıdalarını tüketmek, güneşin zararlı etkisine karşı yardımcı olabilir. Akdeniz’deki ülkelerde yaşayan her 100.000 kişiden sadece üçü, herhangi bir cilt kanserine yakalanıyor. Bu rakam, özellikle Akdenizde sıcak iklim dikkate alındığında düşüktür. Avustralya’da bu rakam her 100.000 kişide 50’dir.

  • METABOLİK SENDROM VE AKDENİZ DİYETİ

Akdeniz diyetinin sağlık yararları sayısız araştırmada ispatlanmıştır ve şimdi aynı diyetin metabolik sendromdan koruduğunu doğrulayan yeni bir çalışma ile bu beslenme tarzını benimsemek için başka bir nedenimiz daha var.

Metabolik sendrom, abdominal obezite, yüksek tansiyon, anormal kolesterol ve yüksek kan şekeri kombinasyonudur. Önemli bir araştırmacı, “Metabolik sendrom, zamanımızın obezite salgınıyla bağlantılı, metabolizmamızı zehirliyor ve zehirlenmiş bu metabolizma, tip 2 diyabet, kalp krizi, felç veya ani ölümle sonuçlanabilir” şeklinde bir açıklama yapmıştır. Yeni çalışma, zeytinyağı, günlük meyve-sebze tüketimi, tam tahıl gevrekleri ve az yağlı süt ürünleri ile kümes hayvanları, baklagiller tüketimi ve nispeten az miktarda kırmızı et içeren Akdeniz tarzı diyetin  metabolik sendrom riskini azaltabileceğini ispatlamıştır.

Kaynak: https://www.oliveoiltimes.com/olive-oil-health-benefits

Article by Lovida Olive

Leave your comment