Sızma Zeytinyağı

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Ne Demek?

Faydaları Nelerdir?
Zeytinyağı tadım testi nasıl yapılır?

Yorum Yazın.

Zeytinyağı Bilgisi / 02-01-2022 / Lovida Ayvalık

Zeytinyağı Tadım Testi Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı Tadım Testi

İyi bir Sızma Zeytinyağı hakkında doğru karar verebilmenin en iyi yolu onu tadım testine tabi tutmaktır. Zeytinyağı alırken bilinen markalara ve kapalı ambalajlara güvenmek sizi yanıltabilir. Bu yazımızda profesyonel tadım uzmanlarının yaptığı zeytinyağı tadım testi nasıl yapılır bunu paylaşacağız. Zeytinyağı tadımı uzmanlar tarafından yanda görülen mavi renkli yukarı doğru daralan ve üzeri cam kapaklı bardaklarla yapılmaktadır. Ancak siz bu bardaklar yerine çok derin olmayan küçük bir bardakla da bu testi yapabilirsiniz. Şimdi Zeytinyağı Tadım Testi' ne başlayalım;
  • Bir miktar zeytinyağını bardağa dökünüz. Ama çok fazla olmasın ;)  Sadece iki çorba kaşığı kadar.
  • Bir elinizle bardağı alt tarafından kavrayın biraz ısınmasını sağlayın. Diğer elinizle de bardağın ağzını kapatın. ( Bu işlem bardağı ve dolayısıyla zetinyağını ısıtmanızı sağlarken içerisindeki aromaların ve fenolik bileşenlerin harekete geçmesini sağlar ve duyularınızı harekete geçirir)
  • 1 dakika kadar bekledikten sonra burnunuzu bardağa iyice yaklaştırıp derin bir nefes alın.
  • Kokladığınızda size taze zeytin, çim, enginar, salatalık, badem vs. gibi kokular gelmelidir. Sonuçta ne kokusu aldığınızı tanımlamak zorunda değilsiniz. Ama önemli olan taze bir kokuyu mutlaka almalısınız.
  • Bu kokular arasında sirke, çamur, küf, boya vb. kötü kokular alıyorsanız. Tadına bile bakmanıza gerek yok. Bu zeytinyağı bozulmuş bir zeytinyağıdır.
  • Taze kokular aldığınız  zeytinyağından ağzınıza bir miktar alın. Yutmadan önce ağzınızın içerisinde çevirerek gezdirin, sonra dişlerinizin arasından havayı hızla çekerek zeytinyağının boğazınızdan içeri gitmesini sağlayın.
  •  Dilinizde bir acılık hissetmelisiniz, bu acılık iyi bir sızma zeytinyağında olması gereken olumlu bir özelliktir. Havayı içeri çektiğinizde ise genzinizde bir yakıcılık alırsanız bu da iyi bir özelliktir. Zeytinyağında olmasını istediğimiz bir başka özellikte yakıcılıktır. Ancak bu yakıcılık asla mideye doğru inen bir yakıcılık olmamalıdır.
Bütün bu işlemleri başarı ile geçti ise tadına bakmış olduğunuz zeytinyağı iyi bir Sızma Zeytinyağı' dır. Gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Tabi aslında zeytinyağının meyvemsiliği, acılığı ve yakıcılığı ile ilgili birçok detay var.  Bunlar zeytinin çeşidine, iklim koşullarına ve coğrafi duruma göre zeytinyağının duyusal özelliklerini arttırıp azaltabilir. Ancak bunlar ileri seviye tadım uzmanlarının konusu. Bir de dip not; Zeytinyağı' nın rengi kalite kriteri değildir. Asla unutmayın... Burada sizlere yüzeysel olarak zeytinyağı tadım testi nasıl yapılır ? bunu anlatmaya çalıştık. Umarız işinize yarayacaktır. Zeytinyağı alırken mutlaka tadına bakarak alın....  

Saygılarımızla

Lovida Aile Tarım İşletmesi Ayvalık

online alışveriş

©2014 LovidaOlive-Lovida Tarım Ürünleri San. ve Tic.Ltd.Şti.