Zeytinyağı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır ?

ZEYTİNYAĞI SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR ?

Zeytinyağı Seçimi yaparken hangi kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor ! Bu yazımızda, zeytinyağı seçimi konusunu ele aldık…

Zeytinyağı içerdiği antioksidanlar ve bol miktarda polifenoller ile doymamış yağlar nedeni ile yeryüzündeki en sağlıklı yağlar olarak bilinmektedir. Zeytinyağı insan sağlığı açısından yüzyıllardır faydaları ile bilinen Akdeniz tarzı beslenme (diğer adıyla Akdeniz Diyeti ) ‘nin de temel öğesidir.

Zeytinyağı bilinen bu faydaları nedeni ile oldukça fazla talep görmekte ve bilinçli birçok tüketici tarafından tercih edilmektedir. Tabiki bu tercih nedeni ile zeytinyağı üretimi ve pazarlaması konusu bir çok sermaye sahiplerinin de iştahını kabartmaktadır. Çünkü büyük bir pazar söz konusudur. Bu büyük pazar, çabuk yoldan zengin olmak isteyen ve kötü niyetli bir kısım üretici ve pazarlamacıyı, zeytinyağında tağşiş (yani zeytinyağına diğer değersiz yağların karıştırılması) yapmaya sevk etmiştir. Dolayısıyla haksız bir kazanç ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilecek bir sonuç ortaya çıkmaktadır.

zeytinyağı seçimi
Zeytinyağı Seçimi

Halk arasında köylüden alınan ürünler doğaldır, gibi bir yanılgının yanı sıra, Endüstriyel üretim yaparak markalaşan bazı dev firmaların ürettikleri ve pazarladıkları zeytinyağlarının iyi hatta mükemmel olduğu konusunda da büyük bir yanılgı vardır. Birçok dev marka Türk Gıda Kodeksine Uygun üretim yapmaktadır, ancak bu durum onların sizlere mükemmel kalitede bir zeytinyağı pazarladıkları anlamına gelmez. Çünkü Gıda Kodeksi Firmalara üretmeleri gereken ürünlerin taşıması gereken minimum vasıfları şart koşmaktadır.

Gelişmiş ülkelerde Sızma Zeytinyağı, Sahip olması gereken kimyasal özellikleri yanı sıra duyusal özellikler açısından da zorlu kriterlere göre teste tabi tutularak piyasaya sürülürken. Bizim ülkemizde halen zeytinyağının sadece kimyasal özelliklerinin kriterleri karşılaması yeterli görülmekte ve Naturel Sızma Zeytinyağı olarak satılmasına izin verilmektedir.

Butik üretim yapan zeytinyağı üreticileri ise endüstriyel üreticilerin tersine, ürünlerinin kalitesine her zaman dikkat etmeleri gerektiğinin bilinci ile hareket ederler. Bu nedenle Butik zeytinyağı üreten firmalar size sunabilecekleri en iyi zeytinyağını üretmek için sürekli çalışırlar. Büyük firmaların tek bir zeytin ağacı bile yokken, butik üretici hem ağaçlarıyla ilgilenmek hem de  zeytinyağı kalitesini üst düzeyde tutmak zorundadır.

 

Bu uzun girişten sonra şimdi

Zeytinyağı seçerken nelere dikkat etmek gerek sıralayalım artık;

  • En iyi Zeytinyağı tecrübesi için Butik üreticileri seçin
  • Butik üretici olsun Marka firma olsun fark etmez, mutlaka zeytinyağının tadına ve kokusuna bakın
  • Kokusunun sizi hiçbir şekilde rahatsız etmemesi gerekir. (Rahatsız ederse tadına bile bakmayın bırakın kalsın)
  • Kokusu taze yeşillik vs gibi ise artık tadına bakın. Hafif bir yakıcılık, acılık  olmazsa olmazdır unutmayın.
  • Paketleme şekline dikkat edin, koyu renkli cam şişeyi tercih edin. Büyük hacim alacaksanız 5 Lt tenekeden büyük asla almayın.
  • Gerçek Soğuk Sıkım olaması tercih sebebi olabilir ama olmazsa olmaz değildir. Sıcak sıkım (45-50 C derece değil tabiki) zeytinyağı kötü değildir, ancak içerdiği faydalı Polifenollerin büyük bir kısmını kaybetmiş demektir bilginiz olsun.
  • Ege bölgesinin Zeytinyağları (özellikle Ayvalık ) damak zevkine en uygun yağlardır. Ayvalıklı bir üretici olarak söylüyoruz tabiki… ( Genelleme yaptık ama maalesef gerçek bu) Ancak bu diğer bölge yağlarının kötü olduğu anlamına gelmez. Çünkü zeytinyağı Sağlıktır !

 

Hepsi Bu Kadar.

 

En İyi Zeytinyağı ile bir gün tanışmanız dileklerimizle.

 

Saygılarımızla

LovidaOlive

Ayvalık

 

Article by Lovida Olive

Leave your comment