Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir ?

Bu yazımızda Zeytinyağı Çeşitleri konusunu anlatmaya çalışacağız. Ülkemiz her ne kadar zeytin ve zeytinyağı üreticisi olsa da maalesef ki toplumumuzda zeytinyağı kültürü ve bilgisi hala yerleşmedi, dolayısıyla zeytinyağı da aslında fazlasıyla hakkettiği değeri hala göremiyor.

Tek bir zeytin ağacı olmayan Almaya gibi bir ülke, zeytinyağı konusunda literatür geliştirebilirken, biz dünyanın 4. zeytinyağı üreticisi ülke iken hala literatür yazamıyoruz. İnşallah bir gün bunları da başarabiliriz…

Bu nedenle Zeytin ve Zeytinyağı konusunda toplumun biraz da olsa bilinçlenmesi ve  O’ na hakkettiği değeri verebilmesi için elimizden geldiğince çalışıyoruz.

Bu kapsamda Zeytinyağı Çeşitleri nelerdir özetleyerek bir bakalım…

Zeytinyağı Çeşitleri  3 guruba ayrılırlar.

  1. Naturel Sızma Zeytinyağları
  2. Naturel Birinci Zeytinyağları,
  3. Ham Zeytinyağları (Rafinajlık)

Adında Naturel kelimesi bulunan ilk iki zeytinyağı türü, Zeytin ağacı meyvesinden doğal niteliklerinde değişikliğe neden olmayacak bir ısıl ortamda, sadece yıkama, dekantasyon, santrifüj ve filtrasyon işlemleri gibi mekanik veya fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen; kendi kategorisindeki ürünlerin fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerini taşıyan yağları ifade eder. Bu yağlar herhangi bir kimyasal ve ısıl işlemden geçmeden direk tüketime uygun yağlardır.

Naturel Sızma Zeytinyağı; Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan yağları

Naturel Birinci Zeytinyağı; Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan fazla olmayan yağları

tanımlamaktadır.

Ham (Rafinajlık) Zeytinyağları ; Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan fazla olan veya duyusal ve karakteristik özellikleri bakımından doğrudan tüketime uygun olmayan, rafinasyon veya teknik amaçlı kullanıma uygun yağlar olarak sınıflandırılır. Bu yağlar, doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,3 gramdan fazla olmayan bir hale getirilerek Rafine Zeytinyağları elde edilir. Rafine zeytinyağı ile doğrudan tüketime uygun natürel zeytinyağları karışımından oluşan ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 1,0 gramdan fazla olmayan bir zeytinyağı elde edilir, ki buna da Riviera Zeytinyağı adı verilir.

Buradan çıkaracağımız sonuç;

Duyusal kriterler ve kimyasal özelikler açısından En Kaliteli Zeytinyağı, hiçbir ısıl ve kimyasal işlemden geçmemiş, sağlığa faydalı çok miktarda mineral içeren zeytinyağı türü olan Naturel Sızma Zeytinyağı dır. Arkasından kalite açısından biraz daha düşük olan Naturel Birinci Zeytinyağı gelir (bu yağlar da Naturel Sızma Zeytinyağı gibi tamamen doğal ve işlemden geçmemiş zeytinyağıdır. Tek farkı kimyasal ve duyusal olarak kabul edilebilir oranda kusurlar içermesidir.) . Son olarak sıralamada Rafine Zeytinyağları gelir.(Bu yağlar kalite açısından en düşük sıralamada bulunmaktadır.)

 

Saygılarımızla

LovidaOlive

Lovida Olive / Ayvalık
Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?
Makale Adı
Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?
Tanım
Zeytinyağı Çeşitlerinin Açıklaması.
Yazar
Yazar Adı
SG
Yazar Logo

Article by admin

Leave your comment