Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Zeytinyağı alırken nelere dikkat etmeliyiz, bu yazımızda bunu ele aldık.

1- Zeytinyağı mutlaka koyu renkli cam şişede olmalıdır. Şeffaf cam şişeler, güneş ışığını geçirdikleri için zeytinyağının bozulmasına neden olmaktadır. Özellikle pet ambalajlı ürünlerden uzak durun. Araştırmalarda sızma zeytinyağının pet ambalajları birleştirici özellik taşıyan kimyasalları çözdüğü , bu kimyasalların sızma zeytinyağına geçtiği ve insan sağlığına zararlı olduğu anlaşılmıştır.

2- Ürün ambalajının kapağının mutlaka contalı ve vidalı olmasına dikkat ediniz, mantar ve plastik kapaklı ambalajları almayınız. Mantar ve plastik kapaklı şişeler hava alır ve içerisine hava (oksijen) giren sızma zeytinyağı oksidasyonla bozulur.

3- Satın alacağınız ürünün rengine bakıp karar vermeyiniz, yağın rengi kaliteyi belirlemez.

4- Ürünün etiketini okumadan almayınız, zeytinyağının üretim yılı, dolum tarihi , son kullanma tarihi etikette kontrol edin.

5- Sızma zeytinyağı +4 C derecenin altında donabilir, bu durum normaldir, ancak bu onun gerçek sızma zeytinyağı olduğunu ispatlamaz.

6- Zeytinyağı taze tüketilmelidir, bekledikçe bozulur. Tüketebileceğiniz kadar alınız.

7- Zeytinyağını karanlık, serin ve rutubetsiz bir ortamda saklayın, tezgah altlarında sabun deterjan vb. ürünlerin yanına koymayınız. Sızma zeytinyağı kokuları çok çabuk bünyesine alır ve hapseder ,saklama sıcaklığı 18C – 22C derece arasında olmalıdır.

8- Filtresiz Zeytinyağları, bozulmaya çok yatkındır. Bu tip yağları hasat meyvesimi (ekim-aralık) sonrası en geç mart-nisan aylarına kadar tazeliğinden eminseniz alın. Aksi halde uzun süre rafta beleyen filtresiz yağların bozuk olma ihtimali yüksektir.

9- Zeytinyağınızı aşağıdaki düşmalarından mutlaka koruyun;

  • Işık
  • Hava
  • Sıcaklık
  • Su veya nem

10- Sızma zeytinyağı alırken mümkünse mutlaka tadına ve kokusuna bakın. Kapağı açtığınızda taze meyve ve sezbe kokuları almalısınız. Sizi rahatsız edecek hiçbir koku almamalısınız. Hafif bir yakıcılık olmalıdır. Bu olumlu bir özelliktir.

11- Köylüdür, doğaldır, temizdir vs. gibi iyi niyetli düşüncelerle yol kenarında ve köylerde satılan pet ambajlı zeytinyağı yada diğer ürünleri kesinlikle almayın. Sağlığınızı tehlikeye atmayın çünki hijyen oldukça önemlidir.

12- Market raflarında satılmakta olan endüstriyel markaları değil, butik üretim yapan gerçek zeytin üreticilerini tercih edin. Gerçekten ağaçları bulunan ve üretim koşullarından emin olduğunuz butik zeytinyağı üreticileri %90 oranında en iyi zeytinyağını sizlere sunacaktır.

 

Saygılarımızla

Lovida Olive Zeytincilik Ayvalık

Article by Lovida Olive

Leave your comment