Zeytin Sütü Nedir? Onca Para Ödenmeli mi?

Zeytin Sütü Nedir?

Zeytin Sütü’ ne Onca Para Ödenir mi?

Türk gıda kodeksine göre zeytinyağının sınıflandırmasında yeri yoktur. Olmayacaktır. Olmamalıdır. Piyasada var olan zeytin sütü diye satılan ürün ticari zekanın bir ürünüdür. Zeytinyağını başka bir şeymiş gibi anlatıp satmaktır. Tüketici bilmediği için kandırılmaktadır. Peki doğrusu eğrisi nedir?

zeytin süt
zeytin süt

Taş kırma – sulu baskı sistemlerde bulunan zeytin hamurunun beklediği teknenin üzerinde biriken zeytinyağını süt diye tarif ediyorlar. Peki kaç kilogram hamurdan kaç kilogram zeytinyağı çıkar. Aşağı yukarı 1 tonluk hamurdan en fazla 4 – 5 kilogram zeytin sütü dedikleri hamurun üzerinde biriken yağ çıkar. Bu yağın içerisinde karasu ve posa da mevcuttur. Hemen tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde bekledikçe posa tadı hakim olur. Ayrıca içerisinde yoğun bir şekilde klorofil barındırdığı için ışıkla temas halinde klorofiller parçalanır ve oksidasyon olur. Sıcak sıcak bir şişeye konduğunda ise bazen ekşime yapar. Ancak siz taze ekmeğinizi alır gider bu fabrikalarda sabah kahvaltınızı bununla yaparsanız çok faydasını görürsünüz. Doğrudur daha henüz kırma işleminin dışında başka bir işlemden geçmemiştir. Ancak siz bu tip bir zeytinyağını satın almıyorsunuz.

Peki ne kadar üretilir?

1 ton zeytinden 5 kilogram hesabıyla yola çıkalım…
10 ton zeytinden 50 kilogram
100 ton zeytinden 500 kilogram

Taş kırma sulu baskılar günlük kaç ton işlerler?

Günlük 20 ton seviyelerinde işlerler. Yani 20 tondan 100 kilogram zeytin çıkarırlar.
Yılda 60 gün çalıştıklarını hesaplarsanız 6000 kilogram ürün elde edersiniz.

zeytin süt
zeytin süt

Peki satılan zeytin sütü ne kadar? Kaçak zeytinyağının hesabı olur mu? Peki zeytin sütü diye satılan zeytinyağları nedir?

Bazıları normal kontinü, bazıları sulu baskı taş kırma sistemlerin zeytinyağı. Yani satıcının vicdanına göre değişmektedir.

En tuhaf sorulardan bir tanesi “siz üniversite olarak zeytin sütü üretebiliyor musunuz?” yani demek istiyor ki tüketicimiz, sizde bu kadar kaliteli zeytinyağı var mı? Algıya bakar mısınız? Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı. Cep telefonunu 9 ayda değiştiren bir toplum zeytinyağı üretim sisteminde M.Ö. 5000 yılından kalma sistemi tercih ediyor. Kullandığı otomobilde 6 cd çalar isteyenler, evinde son teknoloji ev aletlerini kullananlar otantik adı var diye “zeytin sütünü” tercih ediyorlar. Zeytin inek değildir, sağamazsınız. Lütfen kendinizi sağdırmayınız.

Saygılarımızla

LovidaOlive

 

Kaynak:  Apelasyon.com

Yazar: Mücahit Kıvrak

Lovida Olive / Ayvalık
Zeytin Sütü ? İçen Ölmez !
Makale Adı
Zeytin Sütü ? İçen Ölmez !
Tanım
Bu sütü içen sonsuza kadar yaşar. Acaba öylemi...
Yazar
Yazar Adı
Apelasyon
Yazar Logo

Article by Lovida Olive

Leave your comment