DOĞAL FERMENTE SOFRALIK ZEYTİNLER

Tüm sorfalık siyah zeytin ve yeşil zeytin çeşitleri, Doğal Fermente olup yöremize has meyvemsiliği ve kendine has güzel bir kokusu bulunmaktadır.

Lovida Ayvalık Kırma Yeşil Zeytin

Ayvalık yöresine ait, en meşhur ve en lezzetli zeytinlerin başında gelmektedir. Limon tozu ve zeytinyağı ile hazırlanıp, tuz ilavesi yapılır, naturel usülde tüketime sunulur. Diğer yeşil zeytinlere göre, çekirdeğinden daha kolay ayrılabilen bir zeytin türüdür. Hasat sezonunda ilk olarak üretilen sofralık zeytin statüsünde yer aldığı için, meyvemsi acılığını korumaktadır. Tamamen doğal fermentedir.

Ayvalık Kırma Zeytin
gemlik tipi siyah zeytin

Lovida Gemlik Tipi Siyah Zeytin

Ayvalık’ta yetişen Gemlik tipi siyah zeytinlerden elde edilmiştir. Kalibrasyon sonrası salamura suyu (tuzlu su) eklenip, acı suyundan arındırılması sonucu üretilen zeytin çeşididir. Üretimi sonrasında mısır özü yağı ilavesi ile naturel tarzda hazırlanıp sizlere sunulur. Diğer siyah zeytin tiplerine göre, daha etli ve çekirdeği küçüktür. Tamamen doğal fermentedir.

Lovida Ayvalık Yuvarlama Zeytin

Ayvalık yöresinin özenle toplanan zeytinlerinden üretilen yuvarlama zeytin, yöreye ait popular zeytinlerden birisidir. Kalibrasyon işleminden sonra varillere tuzla birlikte koyulur. 3 ay boyunca, yuvarlanarak tuzunu iyice yemesi sağlanır. 4üncü ayın sonunda acı suyunu salan zeytinler  kurutulur. Mısır özü yağı ilavesi ile doğal bir şekilde sizlere sunulur. Diğer siyah zeytin tiplerine göre tuz oranı daha düşüktür. Ekstra bir katkı maddesi kullanılmadığı için çekirdeği kahverengi ve tadı hafif acımsıdır.