Taze Zeytinyağı Nedir? LovidaOlive Ayvalık

TAZE ZEYTİNYAĞI NEDİR, SEZONU NE ZAMANDIR?

Ayvalık’ ta taze zeytinyağı;

Ayvalık’ ta taze zeytinyağı;

Erken Hasat dönemi, danelerin henüz yeşilken toplanmaya başlandığı dönem olan Eylül ayının ortaları ile başlayan ve yeşilden alacaya dönüştüğü zamana kadar olan yani Kasım ayı ortalarına kadar devam eden dönemi tanımlar. Bu dönemde hasat edilen zeytinler soğuk sıkım  yöntemi kullanılarak mükemmel bir aromaya sahip zeytinyağı elde edilir. Ancak henüz ham yani olgunlaşmamış zeytinlerden yağ alındığı için zeytinyağı randımanı oldukça düşüktür.

taze zeytinyağı

Bu dönemde sıkılmış olan zeytinler ister dinlendirilmiş olsun isterse dinlendirilmemiş olsun her şekilde son derece taze ve sağlığa faydalı mineraller bakımından da maksimum seviyede bileşen içerirler. Erken Hasat zeytinyağları için en taze dönem yıl sonuna kadara olan dönemdir.

Olgun Hasat dönemi, danelerin artık tamamen siyahlaştığı dönem olan Kasım ayı ortasında başlayıp Ocak ayı sonuna  kadar devam eden dönemi tanimlar. Bu dönemde zeytinler artık tamamen siyah bir görünümdedir. Bu zeytinlerden elde edilecek olan yağlar daha yumuşak bir aromaya sahip olamakla beraber, zeytinler tam olgunlaştıkları için yağ randımanları da yüksektir.

Olgun Hasat zeytinyağları için en taze dönem, Ocak-Şubat aylarına kadar olan dönemdir. Aynı şekilde Olgun Hasat zeytinyağları da soğuk sıkım yöntemi kullanılarak yine aynı kalitede ve mineraller açısından da maksimum seviyede bileşen içerirler.

Her iki tip zeytinyağı için de En Taze dönem yukarıda bahsettiğimiz dönemi tanımlamaktadır. Buradan, bu dönemden sonra zeytinyağının bayatladığı anlamı çıkarılmamalıdır.

Mesele şudur aslında, bu dönemde zeytinyağı sizlere verebileceği en üst düzey faydalara sahiptir. Zaman ilerledikçe zeytinyağı faydalarından yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Bu kayıplar zeytinyağının hangi koşullarda stoklandığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Stoklama koşulları ve süre zeytinyağının tazeliği ve kalitesi hakkında önemli kriterlerdir. Türk Gıda Kodeksi zeytinyağının son tüketim tarihini üretiminden sonra 24 ay olarak belirtmiş olsada, bize göre zeytinyağı en fazla bir sonraki hasat dönemine kadar tüketilmiş olmalıdır.

Saygılarımızla

Lovida Olive / Ayvalık

Article by Lovida Olive

Leave your comment