Taş Baskı Zeytinyağı

TAŞ BASKI ZEYTİNYAĞI

TAŞ BASKI ZEYTİNYAĞI NEDİR ?

Taş baskı zeytinyağı, sorusunun cevabına geçmeden önce, kısaca zeytinyağı elde etme yöntemlerinden bahsedelim.

Zeytinyağı 2 yöntemle elde edilir. Bunlardan birincisi Geleneksel Yöntem ikincisi ise Kontinü Sistemdir. Taş Baskı diye adlandırılan şey aslında Geleneksel Yöntem’ dir.

Şimdi bu iki yöntemi açıklayalım:

  1. Geleneksel Yöntemde zeytin taş değirmenlerde öğütülür, yani taşın kullanıldığı yer baskı yapılan yer değil öğütmenin yapıldığı yerdir. Bu nedenle Taş Baskı yanlış bir tanımlamadır. Gelelim konumuza. Zeytinler Taş Değirmende öğütülürler, bu işlem uzun bir işlemdir ve zeytin hamuru sürekli olarak oksijene maruz kalır, ki bu durum zeytinin oksidasyonunu hızlandırır. Oksidasyon zeytinde asit ve peroksit değerlerini yükseltir. Bu da yağın bozulmaya başlaması demektir. Hamur Halindeki zeytinler daha sonra çullara koyulur ve preslenmeye başlanır. Presleme sırasında hamurun yumuşaması ve yağın rahat çıkmsı için sıcak su verilir. Sıcak su yağ içindeki fenollerin uçmasına neden olarak vasfını kaybetmesine neden olur. Kaldı ki bu çullar hasat zamanı işlerin yoğun döneminde temizlenmeme riski ile karşı karşıyadır. Bu durum hijyen problemleri doğurur.
  2. Kontinü Sistemde zeytinler makinaya girdikten sonra tamamen kapalı bir çevrim içerisinde ilerleyerek proses tamamlanır. Yani Zeytin hamur haline getirilirken de, hamur aktarılırkende, hamurdan zeytinyağı ayrılırkende sistem tamamen açık havaya kapalı durumdadır. Ayrıca kontinü makinaların tamamı paslanmaz çelik malzemeden üretildiklerinden düzenli temizlik yapıldığında hijyen sorunu sıfır olmaktadır. Proses sırasında sisteme sıcak su verilmediğinden ( Soğuk Sıkım ) aromatik ve fenolik bileşen kayıpları yoktur.
taş baskı zeytinyağı
taş baskı zeytinyağı

Sonuç olarak Zeytinyağının 3 düşmanı vardır;

  1.  Oksijen (Zeytinyağının en büyük düşmanı)
  2. Sıcaklık
  3. Güneş Işığı

Geleneksel Yöntem (Taş Baskı) ile zeytinyağı elde ederken yağlar bu düşmanların nerede ise hepsine maruz kalıyor. Ve doğal olarak kalitesinden hatrı sayılır miktarda kaybediyor.

Kontinü Sistemde ise zeytin, kayıpları minimum kalacak şekilde yağa dönüşüyor.

Karar sizin…

Saygılarımızla

LovidaOlive

Lovida Olive
Review Date
Reviewed Item
Taş Baskı Zeytinyağı
Yazar Oyu
51star1star1star1star1star
Ürün Adı
Taş Baskı Zeytinyağı
Fiyat
TL 0
Stok Durumu
Out of Stock

Article by Lovida Olive

Leave your comment