TAŞ BASKI ZEYTİNYAĞI NEDİR? SATIN ALIMALI MIDIR?

taş baskı zeytinyağı

Taş Baskı Zeytinyağı Nedir? Satın Almak Doğru mudur?

Taş Baskı Zeytinyağı Nedir? Sorusunun cevabına geçmeden önce, kısaca zeytinyağı elde etme yöntemlerinden bahsedelim.

Zeytinden Zeytinyağı elde edilmesi sırasında iki yöntem uygulanır. Bunlardan birincisi Geleneksel Yöntem ikincisi ise Kontinü Sistemdir. Taş Baskı diye adlandırılan şey aslında Geleneksel Yöntem’ dir.

Şimdi bu iki yöntemi açıklayalım:

Geleneksel Yöntemde zeytin taş değirmenlerde öğütülmektdir. Yani taşın kullanıldığı yer baskı yapılan yer değil öğütmenin yapıldığı yerdir. Bu nedenle Taş Baskı yanlış bir tanımlamadır. Gelelim konumuza. Zeytinler Taş Değirmende öğütülürler, bu işlem uzun bir işlemdir ve zeytin hamuru sürekli olarak oksijene maruz kalır, ki bu durum zeytinin oksidasyonunu hızlandırır. Oksidasyon zeytinde asit ve peroksit değerlerini yükseltir. Bu da yağın bozulmaya başlaması demektir. Hamur halindeki zeytinler, daha sonra çullara koyulur ve yüksek basınçla çalışan preslerle baskılanır. Presleme sırasında hamurun yumuşaması ve yağın rahat çıkması için sıcak su verilir. Sıcak su yağ içindeki fenollerin uçmasına neden olarak vasfını kaybetmesine neden olur. Kaldı ki bu çullar hasat zamanı işlerin yoğun döneminde temizlenmeme riski ile karşı karşıyadır. Bu durum hijyen problemleri doğurur.

Kontinü Sistemde zeytinler makinaya girdikten sonra tamamen kapalı bir çevrim içerisinde ilerleyerek proses tamamlanır. Yani Zeytin hamur haline getirilirken de, hamur aktarılırken de, hamurdan zeytinyağı ayrılırken de sistem tamamen açık havaya kapalı durumdadır. Ayrıca kontinü makinaların tamamı paslanmaz çelik malzemeden üretildiklerinden düzenli temizlik yapıldığında hijyen sorunu sıfır olmaktadır. Proses sırasında sisteme sıcak su verilmediğinden, aromatik ve fenolik bileşen kayıpları yoktur.

Sonuç olarak Zeytinyağının 3 düşmanı vardır;

  • Oksijen (Zeytinyağının en büyük düşmanı)
  • Sıcaklık
  • Güneş Işığı

Geleneksel Yöntem (Taş Baskı) ile zeytinyağı elde ederken yağlar bu düşmanların nerede ise hepsine maruz kalıyor ve doğal olarak kalitesinden hatırı sayılır miktarda kaybediyor.

Kontinü Sistemde ise zeytin, kayıpları minimum kalacak şekilde yağa dönüşüyor.

Karar sizin…

Lovida Aile Tarım İşletmesi Ayvalık

Summary
Taş Baskı Zeytinyağı Nedir?
Article Name
Taş Baskı Zeytinyağı Nedir?
Description
Taş Baskı Zeytinyağı Nedir? İyi Midir? Yanlış bilinen gerçekler. Taş baskı zeytinyağı satın alırken dikkat edilmesi gerekir.
Author
Publisher Name
Lovida Ayvalık
Publisher Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.