Taş Baskı Zeytinyağı Nedir?

Taş Baskı Zeytinyağı

Nedir? Faydalı mı? Zararlı mı? Kullanılmalı mı?
Taş Baskı Zeytinyağı

Yorum Yazın.

Zeytinyağı Bilgisi / 11-01-2022 / Lovida Ayvalık

Taş Baskı Zeytinyağı Nedir? Faydalı mıdır?

TAŞ BASKI ZEYTİNYAĞI NEDİR ?

  • Taş Baskı Zeytinyağı Nedir ? Sorusunun cevabına geçmeden önce, kısaca zeytinyağı elde etme yöntemlerinden bahsedelim.
Zeytinyağı 2 yöntemle elde edilir. Bunlardan birincisi Geleneksel Yöntem ikincisi ise Kontinü Sistemdir. Taş Baskı diye adlandırılan şey aslında Geleneksel Yöntem' dir. Şimdi bu iki yöntemi açıklayalım:
  1. Geleneksel Yöntemde zeytin taş değirmenlerde öğütülür, yani taşın kullanıldığı yer baskı yapılan yer değil öğütmenin yapıldığı yerdir. Bu nedenle Taş Baskı yanlış bir tanımlamadır. Gelelim konumuza. Zeytinler Taş Değirmende öğütülürler, bu işlem uzun bir işlemdir ve zeytin hamuru sürekli olarak oksijene maruz kalır, ki bu durum zeytinin oksidasyonunu hızlandırır. Oksidasyon zeytinde asit ve peroksit değerlerini yükseltir. Bu da yağın bozulmaya başlaması demektir. Hamur Halindeki zeytinler daha sonra çullara koyulur ve preslenmeye başlanır. Presleme sırasında hamurun yumuşaması ve yağın rahat çıkmsı için sıcak su verilir. Sıcak su yağ içindeki fenollerin uçmasına neden olarak vasfını kaybetmesine neden olur. Kaldı ki bu çullar hasat zamanı işlerin yoğun döneminde temizlenmeme riski ile karşı karşıyadır. Bu durum hijyen problemleri doğurur.
  2. Kontinü Sistemde zeytinler makinaya girdikten sonra tamamen kapalı bir çevrim içerisinde ilerleyerek proses tamamlanır. Yani Zeytin hamur haline getirilirken de, hamur aktarılırkende, hamurdan zeytinyağı ayrılırkende sistem tamamen açık havaya kapalı durumdadır. Ayrıca kontinü makinaların tamamı paslanmaz çelik malzemeden üretildiklerinden düzenli temizlik yapıldığında hijyen sorunu sıfır olmaktadır. Proses sırasında sisteme sıcak su verilmediğinden ( Soğuk Sıkım ) aromatik ve fenolik bileşen kayıpları yoktur.
Sonuç olarak Zeytinyağının 3 düşmanı vardır;
  1. Oksijen (Zeytinyağının en büyük düşmanı)
  2. Sıcaklık
  3. Güneş Işığı
Geleneksel Yöntem (Taş Baskı) ile zeytinyağı elde ederken yağlar bu düşmanların nerede ise hepsine maruz kalıyor. Ve doğal olarak kalitesinden hatrı sayılır miktarda kaybediyor. Kontinü Sistemde ise zeytin, kayıpları minimum kalacak şekilde yağa dönüşüyor. Karar sizin...

Saygılarımızla

Lovida Aile Tarım İşletmesi Ayvalık

online alışveriş

©2014 LovidaOlive-Lovida Tarım Ürünleri San. ve Tic.Ltd.Şti.