SOĞUK SIKIM ZEYTİNYAĞI

Tüm zeytinyağı çeşitlerimiz, Soğuk Sıkım Zeytinyağı (maksimum +27 oC) tekniği ile üretilmektedir.

Lovida Klasik Natürel Sızma Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Tam olgunlaşmış ve özenle toplanan zeytinlerden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilir. Hiçbir katkı kullanılmadan tamamen meknanik yöntemlerle, santrifüjleme, dinlenme ve filtreleme işlemlerinden geçtikten sonra natürel halde tüketime hazır hale getirilir. “Mükemmel” olarak nitelendirilen bu yağlarda zeytin meyvesindeki tat, koku ve vitaminler kaybolmadan bulunur. Kahvaltıda, salatalarda, soğuk/sıcak yemeklerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı tipleri hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayın.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı
Olgun Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağı
Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Lovida Erken Hasat Natürel Sızma Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Ekim-Kasım aylarında, henüz “çağla” halinde olan, tam yağlanamamış ve içerisinde bol miktarda polifenol içeren,  meyvemsiliği en iyi şekilde yansıtan zeytinler daha yere düşmeden toplanır ve soğuk sıkım yöntemiyle sıkılır. Antioksidan ve çeşitli vitaminler ihtiva etmesinin yanında acılığı ve yoğun aromasıyla öne çıkan bir yağ çeşididir. Gurme Zeytinyağı olarak da anılan bu yağı özellikle kahvaltıda, salatalarda ve soğuk mezelerde kullabileceğiniz gibi soğuk/sıcak yemeklerde de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı tipleri hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayın.

Lovida Sarı Kantaron Yağı

Kaz dağlarının bol oksijenli ortamından ellerimizle topladığımız Sarı Kantaron otlarının, tamamen Naturel Sızma Zeytinyağlarının içinde bekletilmesiyle elde edilen şifalı bir yağdır. Diğer kantaron yağları gibi ayçiçek vs yağında bekletilmemiştir. Nerede ise her türlü derde deva olan sarı kantaron yağı her evde mutlaka bulunmalıdır. Başta deri problemleri , şeker, kolesterol mide problemleri gibi bir çok derde şifa etkisi bulunan Sarı Kantaron yağının. Faydalarını merak ediyorsanız ayrıntılı bilgi için burayı tıklayın.

sarı kantaron yağı
naturel birinci zeytinyağı

Lovida Natürel Birinci Zeytinyağı

Tam olgunlaşmış zeytin meyvelerinin soğuk sıkım yöntemiyle sıkılmasıyla elde edilen Naturel bir zeytinyağıdır. Sızma Zeytinyağından farkı asit derecesinin oleik asit cinsinden 0,8 den büyük olmasıdır (max %2 ). Naturel Birinci Zeytinyağı genellikle sıcak yemeklerde tercih edilmektedir. Ancak siz isterseniz soğuk mezelerde ve salatalarda da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Zeytinyağı tipleri hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayın.