Sızma Zeytinyağı Ne Demek ?

Sızma Zeytinyağı Ne demek?

Extra Virgin Olive Oil

Bu yazımızda Sızma Zeytinyağı Ne demek? konusunu ele aldık !

Nasıl elde edilir. Kimyasal ve Duyusal özellikleri nelerdir ?

Bilindiği üzere zeytin bir meyvedir. Zeytinyağı ise bu meyvenin suyudur. Zeytin meyvesinin sadece mekanik yöntemler kullanılarak ( yani hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmadan) sıkılmasıyla elde edilen zeytinyağına Naturel Zeytinyağı denir. Naturel Sızma Zeytinyağı ise serbest asitlik derecesi oleik asit cinsinden 100 gr da en fazla % 0,8 ve az olan, kokusunda ve tadında hiçbir kusur bulunmayan naturel zeytinyağıdır.

"<yoastmark

Naturel Sızma Zeytinyağında tat ve mineraller tamamen korunmuş olarak sıkılır. En iyi zeytinlerin hiç zaman kaybetmeden doğru koşullarda sıkılması ve doğru koşullarda stoklanması ile üretilebilir,  aksi durumda Sızma özelliği taşıyamaz. Bir zeytinyağının Sızma olabilmesi için tüm kriterlere sahip olması gerekmektedir.

Bu nedenle Naturel Sızma “Üstün Kaliteli ” anlamı taşımaktadır. Toplam zeytinyağı üretiminde %5-10 kadar bir bölümü oluşturmaktadır ve fiyatı diğerlerine göre daha yüksektir.

Naturel Zeytinyağları iki guruba ayrılmaktadır.

  1. Naturel Sızma Zeytinyağı
  2. Naturel Birinci Zeytinyağı

Naturel Sızma Zeytinyağları biraz önce anlattığımız kimyasal ve duyusal özelliklere sahip iken Naturel Birinci Zeytinyağları ise tat ve koku olarak hafif kusurlar içerebilmekte ve serbest asitlik derecesi ise oleik asit cinsinden 100 gr da % 0,8-2 olan türdür.

Eğer zeytinler daha çağla halindeyken toplanıp (Erken Hasat) birde gerçek Soğuk Sıkım yöntemiyle sıkılırlarsa üretilebilecek en kaliteli Naturel Sızma elde edilmiş olur. Çünkü bu şekilde üretilen zeytinyağı, zeytin meyvesinin içerdiği tat ve minerallerin neredeyse tamamına yakınını hiç kayıpsız olarak bünyesinde ihtiva eder. Bu da sağlık açısından zaten mükemmel bir meyve suyu olan zeytinyağının faydalarını maksimum seviyeye çıkarmakta, damak zevki açısından da mükemmel aromaya ve kokulara sahip bir zeytinyağı olmasını sağlamaktadır.

Sizlerde kendinizin ve çocuklarınızın sağlığı için mutlaka ama mutlaka Kaliteli Naturel Sızma Zeytinyağı kullanmaya özen gösterin…

Çünkü Zeytinyağı Sağlıktır.

 

Saygılarımızla

LovidaOlive

 

 

Lovida Olive / Ayvalık
Sızma Zeytinyağı ( Extra Virgin Olive Oil) Ne Demek ?
Makale Adı
Sızma Zeytinyağı ( Extra Virgin Olive Oil) Ne Demek ?
Tanım
Naturel Sızma Zeytinyağı Ne Demektir ? Diğer zeytinyağlarından farkı nedir ? Sızma Zeytinyağının özellikleri ne olamlıdır ?
Yazar
Yazar Adı
Lovida Ayvalık
Yazar Logo

Article by Lovida Olive

Leave your comment