Küllü Su Sabunu Nedir? Kostiksiz Sabun !

Küllü Su Sabunu yada Kostiksiz Sabun

Kostiksiz Sabun (Küllü Su Sabunu) Doğal Sabun mudur?

Pazarlama stratejilerinden yeni bir tanesi ile daha karşı karşıyayız. Kostiksiz Sabun ! Zeytin Sütü ! Gezen tavuk yumurtası ! Eşek Sütü !  :)… gibi yeni kelimelerle insanların cebindeki paraya göz dikmiş bazı sivri ticari zekaların ürünü tüm bunlar. Doğal bir şeyler bulma çabasındaki insanlar da maalesef araştırma yapmadan tüm bu yalan dolu kelime oyunlarına kanıyor ve bir sürü para harcayıp kandırılıyorlar.

Gelelim konumuza;

Küllü Su Sabunu Doğal Sabun mudur, yada diğer bir anlatımla kostiksiz sabun mudur?

Bunun için sabunun yapılışı yani sabunlaşmanın kimyasal oluşumuna bir bakalım. Sabunlaşma denilen şey, bir asitle (yani yağ asidi) bir bazın (kostik-alkali) kimyasal reaksiyonu sonucu ortaya çıkan bir tuzdur. Burada Kostik NaOH (Sodyum Hidroksit) veya KOH (Potasyum Hidroksit) olabilir. Sonuç olarak üretilen sabunların tamamı bu formül kullanılarak yapılır.

Peki Küllü Su nedir?

Sabunun ilk icat eden atalarımız, tercihen meşe ve zeytin gibi ağaçların odunlarının yakılması ile oluşan külü kullanmışlar ve sabun yapmışlardı. Ancak o dönemlerde kimya bilimi olmadığı için kullandıkları küllü suyun aslında Kostik olduğunu bilmiyorlardı tabi. Daha sonraları kimya gelişip laboratuvar ortamında Kostik elde edilmeye başlayınca kullandıkları küllü suyun da aslında Kostik olduğu anlaşıldı. Yeni trend olarak insanlara sunulan Doğal Kostiksiz Sabun ( Kül Suyu Sabunu) hikayesi buradan gelmektedir. Sizler burada hangi koşullarda üretildiği belli olmayan küllü sudan üretilmiş Kostikli Sabunu mu yoksa Hijyenik Laboratuvar ortamında ve kontrollü üretilmiş saf Kostikli Sabunu mu tercih etmelisiniz buna karar vermelisiniz.

Sabunlaşma Sonucunda Kostik Kalıntısı kalır mı?

Sabun yapmak için Kostik kullanmak zorunda olduğumuzu artık bildiğimize göre, şimdi üretilen sabunlarda Kostik kalıntısı var mıdır, yok mudur sorusuna cevap arayalım şimdide.

Bu sorunun cevabı aslında sabunu yapan kişiye göre değişir dememiz gerekli. Çünkü daha önce anlattığımız gibi, sabunlaşma kimyasal bir reaksiyonun bir sonucudur. Sabun yaparken kullanılan her bir yağın ayrı bir sabunlaşma faktörü vardır. Hangi yağı kullanacaksanız o yağın sabunlaşma faktörüne göre uygun miktarda Kostik kullanmak zorundasınız. Eğer doğru miktarda kostik kullanırsanız yağın ve kostiğin tamamı sabunlaşacağı için geride ne yağ ne de kostik kalacaktır. Sonuç Kostiksiz Sabun :))

Zeytinyağı Sabunu
Zeytinyağı Sabunu

 

Kostik kalıntısız Sabun yapmanın sırrı, sabunu hesapla ve  kitabına uygun yapmaktır.

Lovida Olive  Sabunlarında asla kostik kalıntısı bulunmaz. Çünkü sabunlarımızı kuralına uygun ve işinin ehli insanlarla yapıyoruz.

 

 

Saygılarımızla

Lovida Aile Tarım İşletmesi Ayvalık

 

%100 DOĞAL

SAF ZEYTİNYAĞI SABUNU SATIN ALMAK İÇİN


Lovida Olive / Ayvalık
product image
Lovida
1star1star1star1star1star
Kullanıcı Oyları
5 based on 6 votes
Marka
Lovida Ayvalık
Ürün Adı
Kostiksiz Sabun
Fiyat
TRL 12
Stok Durumu
Available in Stock

Article by Lovida Olive

Leave your comment