kostiksiz sabun nedir

Yorum Yazın.

Zeytinyağı Bilgisi / 06-01-2022 / Lovida Ayvalık

Kostiksiz Sabun, Küllü Su Sabunu Nedir?

Kostiksiz Sabun (Küllü Su Sabunu) Doğal Sabun mudur?

Pazarlama stratejilerinden yeni bir tanesi ile daha karşı karşıyayız. Kostiksiz Sabun ! Zeytin Sütü ! Gezen tavuk yumurtası ! Eşek Sütü ! Aslan yelesi :)... gibi yeni kelimelerle insanların cebindeki paraya göz dikmiş bazı sivri ticari zekaların ürünü tüm bunlar. Doğal bir şeyler bulma çabasındaki insanlar da maalesef araştırma yapmadan tüm bu yalan dolu kelime oyunlarına kanıyor ve bir sürü para harcayıp kandırılıyorlar. Gelelim konumuza; Küllü Su Sabunu Doğal Sabun mudur, yada diğer bir anlatımla kostiksiz sabun mudur? Bunun için sabunun yapılışı yani sabunlaşmanın kimyasal oluşumuna bir bakalım. Sabunlaşma denilen şey, bir asitle (yani yağ asidi) bir bazın (kostik-alkali) kimyasal reaksiyonu sonucu ortaya çıkan bir tuzdur. Burada Kostik NaOH (Sodyum Hidroksit) veya KOH (Potasyum Hidroksit) olabilir. Sonuç olarak üretilen sabunların tamamı bu formül kullanılarak yapılır.

Peki Küllü Su nedir?

Sabunun ilk icat eden atalarımız, tercihen meşe ve zeytin gibi ağaçların odunlarının yakılması ile oluşan külü kullanmışlar ve sabun yapmışlardı. Ancak o dönemlerde kimya bilimi olmadığı için kullandıkları küllü suyun aslında Kostik olduğunu bilmiyorlardı tabi. Daha sonraları kimya gelişip laboratuvar ortamında Kostik elde edilmeye başlayınca kullandıkları küllü suyun da aslında Kostik olduğu anlaşıldı. Yeni trend olarak insanlara sunulan Doğal Kostiksiz Sabun ( Kül Suyu Sabunu) hikayesi buradan gelmektedir. Sizler burada hangi koşullarda üretildiği belli olmayan küllü sudan üretilmiş Kostikli Sabunu mu yoksa Hijyenik Laboratuvar ortamında ve kontrollü üretilmiş saf Kostikli Sabunu mu tercih etmelisiniz buna karar vermelisiniz.

Sabunlaşma Sonucunda Kostik Kalıntısı kalır mı?

Sabun yapmak için Kostik kullanmak zorunda olduğumuzu artık bildiğimize göre, şimdi üretilen sabunlarda Kostik kalıntısı var mıdır, yok mudur sorusuna cevap arayalım şimdide. Bu sorunun cevabı aslında sabunu yapan kişiye göre değişir dememiz gerekli. Çünkü daha önce anlattığımız gibi, sabunlaşma kimyasal bir reaksiyonun bir sonucudur. Sabun yaparken kullanılan her bir yağın ayrı bir sabunlaşma faktörü vardır. Hangi yağı kullanacaksanız o yağın sabunlaşma faktörüne göre uygun miktarda Kostik kullanmak zorundasınız. Eğer doğru miktarda kostik kullanırsanız yağın ve kostiğin tamamı sabunlaşacağı için geride ne yağ ne de kostik kalacaktır. Sonuç Kostiksiz Sabun :)) Kostik kalıntısız Sabun yapmamın sırrı, sabunu hesap kitapla, kitabına uygun ve işinin ehli insanlarla yapmaktır. Lovida Olive  Sabunlarında asla kostik kalıntısı bulunmaz. Çünkü işi hesap kitapla ve işinin ehli insanlarla yapıyoruz.

Saygılarımızla

Lovida Aile Tarım İşletmesi Ayvalık

online alışveriş

©2014 LovidaOlive-Lovida Tarım Ürünleri San. ve Tic.Ltd.Şti.