filtresiz zeytinyağı

Yorum Yazın.

Zeytinyağı Bilgisi / 06-01-2022 / Lovida Ayvalık

Zeytinyağı Filtreli mi? Filtresiz mi Olsun?

Filtresiz Zeytinyağı Nedir? Nasıl Elde Edilir ? Faydaları Nelerdir ?

Filtresiz Zeytinyağı konusu bizim önem verdiğimiz konulardan birisidir. Sizlerin bu konuda biraz bilgi sahibi olmanızı istedik. Bu nedenle bu yazımızı hazırladık.

Zeytinyağı sıkıldıktan sonra, stoklama tanklarına alınır. Bu tanklar paslanmaz çelik veya krom tanklardır ve alt tarafları konik bir şekilde üretilmektedir. Bu tanklarda zeytinyağına önce posa çöktürme işlemi uygulanır. Posa; su ve tortu dan oluşan ve zeytinyağının bozulmasına neden olan bir bileşendir. Bu sebeple zeytinyağından kısa sürede uzaklaştırlması gerekmektedir.

Posa çöktürme, ısının kontrol edildiği ortamlarda ve 1 ay içerisinde yapılmalıdır. Bu çöktürme işlemi zeytinyağını posadan temizler ama zeytinyağı içinde bulunan meyve parçacıkları, su ve tortu zeytinyağı için hala tehlike oluşturmaktadır. Herkesin bildiği puslu ve doğal görüntü, parçacıkların zeytinyağı içinde hala bulunduğunu göstermektedir.

Zeytinyağı içerisindeki bu meyve parçacıkları aslında vitamin ve mineral ihtiva etmektedirler ve muhtemelen sağlık açısından da oldukça fazla mineral içerirler, ancak uzun süre zeytinyağı içerisinde kalmaları sorun oluşturmaktadır. Eğer zeytinyağı kısa bir sürede tüketilecekse, filtresiz olarak kullanılması sağlık açısından faydalıdır. Ancak uzun süre zeytinyağını filtresiz bekletmek zeytinyağının bozulmasını büyük bir oranda hızlandırmaktadır.

Bu parçacıklar zeytinyağında;

  • Yağ Asit derecesinin yükselmesine
  • Peroksit değerinin artmasına
  • İçerdiği Antioksidanların özelliklerini kaybetmesine
  • Kalitesinde önemli kayıplara neden olmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı filtresiz zeytinyağı, zamanla özelliklerinden kaybederek, sağlığa faydalı olması beklenen getirilerini yitirmekte hatta bozulmaya başlayarak kalitesinde de olumsuz yönde kayıplara uğramaktadır. Bütün bunlar göz önüne alınarak şunu net olarak söyleyebiliriz. Zeytinin hasat zamanı ve sıkılması ile tüketilme zamanı arasındaki fark uzadıkça zeytinyağı bozulma riski artar.

Sizlere tavsiyemiz, hasat mevisimi olan Ekim-Aralık sezonu (Ayvalık için) kabul edersek filtresiz zeytinyağını en geç Nisan ayı sonuna kadar satın alıp tüketebilirsiniz, ki bu tarihlerde gerçekten taze olduğundan emin olduğunuz bu zeytinyağı sağlığınız açısından birçok faydalı mineral bulundurmaktadır. Bu tarih dışında bizim tavsiyemiz filtresiz zeytinyağı almamanız ve tüketmemenizdir.

Lovida Aile Tarım İşletmesi Ayvalık

online alışveriş

©2014 LovidaOlive-Lovida Tarım Ürünleri San. ve Tic.Ltd.Şti.