Erken Hasat Zeytinyağı Nedir ?

Erken Hasat Zeytinyağı nedir
Erken Hasat Zeytinyağı nedir

Erken Hasat Zeytinyağı Nedir ?

Erken hasat zeytinyağı nedir? Sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

  • Hasat zamanı; zeytinyağı kalitesini etkileyen önemli bir faktördür. Zeytin dalında ne kadar çok beklerse topladığı yağ miktarı artar ancak buna ters orantılı olarak içerdiği fenolik miktarı o oranda azalmaya başlar. Çünkü zeytin bekledikçe olgunlaşma devam eder bu süreçte fermentasyon hızlanır ve içeriğinde önemli değişmeler başlar. Bu değişim kalitenin düşmesi yönündedir her zaman.
  • Dünya literatüründe de zeytinyağının kalitesi hasat zamanına bağlı olarak kategorize edilmiştir. Erken hasat zeytinyağı da bu kategorinin üst sırasında bulunmaktadır.

  • Erken Hasat, ülkemizde Ekim-Kasım aylarında zeytinler daha henüz yeşilken yapılan hasat şeklidir. Bu şekilde çağla halinde toplanan zeytinler, içerdikleri yararlı fenoller açısından oldukça zengindir. Bu fenoller aynı zamanda yağın aromatik yapısınıda etkiler ve daha keskin bir halde kalmasını sağlar. Yani bu şekilde elde edilen zeytinyağının yakıcılığı daha kuvvetlidir. Bu yakıcılık yağdaki fenoliklerin göstergesidir.
  • Sonuç olarak Erken Hasat Zeytinyağı,  sağlık açısından daha faydalı bir yağ olmasının yanı sıra, aromatik yapısı sayesinde damak zevkine de olumlu yönde hitap etmektedir. Bu sebeplerden dolayıdır ki bu tip zeytinyağlarına Gurme Zeytinyağı da denilmektedir. Erken toplandıkları için zeytinler daha az yağ bırakacakları için erken hasat zeytinyağları fiyat olarak olgun hasat zeytinyağlarına nazaran daha pahalıdır.
  • Erken Hasat zeytinyağları aynı anda Soğuk Sıkım yöntemiyle üretilirse bu tip yağlar, bulabileceğiniz en kaliteli zeytinyağı olacaktır.
  • Erken Hasat Zeytinyağları, özellikle soğuk tüketime uygundur. Kahvaltıda, salatalarda ve soğuk mezelerde mükemmel bir aroma verir, sıcak-soğuk yemeklerde de kullanabilirsiniz.

 

Saygılarımızla

Lovida Olive

Lovida Olive / Ayvalık
product image
Lovida
1star1star1star1star1star
Kullanıcı Oyları
5 based on 2 votes
Marka
Lovida Olive
Ürün Adı
Erken Hasat Zeytinyağı
Fiyat
TRL 30
Stok Durumu
Available in Stock

Article by admin

Leave your comment