En İyi Zeytinyağı ?

ZEYTİNYAĞI VE AYVALIK NEDEN BİRLİKTE ANILIR ?

En İyi Zeytinyağı

En iyi Zeytinyağı olan Ayvalık Zeytinyağı, sağlıklı yaşamın en güzel örneği olan Akdeniz Diyeti’ nin temel yapı taşıdır.

Cennette iki ağaç vardır. Biri, ‘gerçekliğin ağacı’ diye de bilinen incir ağacıdır. Diğeri ise, ‘hayat ağacı’ diye tanımlanır ve zeytin ağacıdır.

Anadolu’da 8000 yıllık bir tarihe sahip olan zeytin ağacı, Akdeniz sahillerine buradan yayılmıştır. Hem tarihsel önemi hem de ülkedeki yaygın plantasyonu nedeniyle, zeytin ve zeytinyağı Türkiye’de milli kültür ürünü olarak kabul edilir.

zeytinyağı ayvalık
zeytinyağı ve Ayvalık

Türkiye’de zeytin ağacı varlığı, son senelerde gerçekleştirilen fidan dikimleriyle birlikte, 140 milyon ağaca ulaşmıştır ve artmaya devam etmektedir. Özelikle kuzey Ege bölgesinden elde edilen en iyi zeytinyağları, sahip oldukları kalite özellikleriyle, hem yurt içinde hem yurt dışında haklı bir üne sahiptir. Yörenin hâkim zeytin çeşidi Ayvalık’tır ve yağ oranı çok yüksektir. Çeşit özelliklerinin yanı sıra, yörenin coğrafi konumunun, toprak yapısının ve esen hâkim rüzgârların, burada üretilen zeytinyağının kalite özelliklerine doğrudan etkisi vardır.

Ayvalık’ da üretilen zeytinyağının önemli bir bölümü “Natürel Sızma” sınıfındadır ve dünyanın en iyi zeytinyağı kabul edilir. Duyusal özellikler bakımından, meyve aroması ve nefaseti kuvvetlidir. Sahip olduğu olumlu duyusal ve kimyasal özellikleri ürünün kalitesini uzun süre korumasını sağlar. Yörede, sofralık zeytinlerin işleme tekniği çoğunlukla natüreldir. Yeşil ve siyah sofralık zeytin üretimi birbirine eşit orandadır.

Dünyanın en kaliteli ve lezzetli zeytinyağının üretildiği Ayvalık’ta bütün ilçe arazisinin % 60’ı, tarım arazilerinin ise yaklaşık %76’sı zeytinliktir. Yaklaşık 2.000.000 zeytin ağacı bulunan ilçede 4.300 aile zeytinlik sahibidir ve çoğu geçimini bu sektörden sağlar. Zeytincilik, gelişmekte olan turizmle birlikte en önemli geçim kaynağıdır.

En İyi Zeytinyağı
En İyi Zeytinyağı

Zeytin, Ayvalık’ta bir yaşam biçimidir bu nedenle Ayvalık Zeytinyağı hakkettiği değeri dünya çapında bulmuştur. Hasat dönemlerinde canlanan ilçe, hem yerlileri hem de çevre ilçe ve köylerden gelenler için bir ekmek kapısıdır. Sabahın ilk ışıklarıyla başlayan zeytin toplama telaşı, akşam saatlerinde fabrikalara inen zeytin çuvallarıyla sona erer. Lovida, dünyanın en kaliteli, en lezzetli, nefaseti en yüksek zeytinyağı nı üretir Ayvalık’ta.

 

Lovida Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağları Dünyanın En İyi Zeytinyağı yarışması olan JOOP 2021 de Altın Madalya ile ödüllendirilmiştir.

 

Lovida Aile Tarım İşletmesi

kaynak: www.ayvalikturizmdanismaburosu.gov.tr

En İyi Zeytinyağı Ayvalık
Lovida Olive / Ayvalık
EN İYİ ZEYTİNYAĞI
Makale Adı
EN İYİ ZEYTİNYAĞI
Tanım
En İyi Zeytinyağı, Lovida. JOOP 2021 Altın madalya Ödüllü Zeytinyağı
Yazar
Yazar Adı
Lovida Ayvalık
Yazar Logo

Article by Lovida Olive

Leave your comment